PIT za 2019. Jak odliczyć 1 proc. podatku na organizację pożytku publicznego?

Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że coraz więcej Polaków decyduje się na tę formę wsparcia. Mogłoby się wydawać, że jest to kwota raczej niewielka, ale liczby naprawdę robią wrażenie. W 2019 roku 14,5 mln podatników przekazało wybranym organizacjom łącznie 874,4 mln złotych. Odliczanie 1 proc. podatku - jak działa? Jak odliczyć 1 proc. podatku na organizację pożytku publicznego?
Zobacz wideo

PIT 2019. 1 proc. podatku - o co chodzi i jak to działa?

Czym jest tzw. 1 proc. podatku, o co w nim chodzi i jak działa? Jest to jeden z przywilejów organizacji pożytku publicznego i stanowi on maksymalnie setną część podatku dochodowego od osób fizycznych, którą podatnik może przekazać wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego. Taka możliwość pojawiła się po raz pierwszy w 2004 roku. Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że coraz więcej Polaków decyduje się na tę formę wsparcia. Mogłoby się wydawać, że jest to kwota raczej niewielka, ale liczby naprawdę robią wrażenie. W 2019 roku 14,5 mln podatników przekazało wybranym organizacjom łącznie 874,4 mln złotych. Dzięki temu wiele fundacji czy stowarzyszeń zyskało szansę, by się rozwijać i pomagać podopiecznym przez kolejne miesiące.

>>> POBIERZ DARMOWY PROGRAM DO ROZLICZEŃ PIT <<<

Jak przekazać swój 1 proc. za 2019 rok? Możesz to zrobić, jeżeli w swoim rocznym rozliczeniu podatkowym wypełniasz druki: PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-28, PIT-38 lub PIT-OP. Kwotę, jaką otrzyma wybrana przez ciebie organizacja, możesz policzyć, mnożąc podatek należny przez 1 proc. (lub mniej) i zaokrąglając wynik do pełnych dziesiątek. Najpierw jednak należy się upewnić, że dana organizacja znajduje się na liście OPP. Zazwyczaj wszelkiego rodzaju fundacje i stowarzyszenia mają na swoich stronach podany numer KRS, który pozwoli je zidentyfikować. Innym sposobem jest sprawdzenie wykazu OPP, gdzie znajdują się nazwa organizacji, siedziba, numer KRS i numer identyfikacji podatkowej, o ile został on nadany organizacji oraz wpisany do KRS. Jeżeli okaże się, że wskazana przez ciebie Fundacja czy Stowarzyszenie nie były uprawnione do otrzymania 1 proc. podatku, operacja zostanie wstrzymana, a kwota trafi do budżetu państwa.

PIT za 2019. Jak odliczyć 1 proc. podatku na organizację pożytku publicznego?

Sama procedura jest bardzo prosta i uwzględniona w dostępnych rozliczeniach PIT, dzięki czemu nie musimy mierzyć się z dodatkowymi formalnościami. Jak odliczyć 1 proc. podatku na organizację pożytku publicznego? Po wybraniu organizacji (tylko jednej!) i sprawdzeniu jej numeru KRS należy wypełnić odpowiednią rubrykę w rocznym zeznaniu podatkowym. Na deklaracji znajdują się wskazanego do tego pola: numer KRS organizacji i przekazywana kwota, która nie może przekroczyć 1 proc. Darczyńca może to zrobić anonimowo lub wyrazić zgodę na przekazanie swoich danych obdarowanemu podmiotowi. Jednak należy pamiętać, że 1 proc. podatku nie jest traktowany jak darowizna, ponieważ kwota nie pochodzi "z naszej kieszeni". W przypadku braku wskazania organizacji 1 proc. trafiłaby do budżetu państwa, nie do nas.

Usługa e-PIT również uwzględnia możliwość przekazania 1 proc. podatku - wystarczy skorygować i uzupełnić dane na wypełnionej automatycznie deklaracji. Jeżeli w poprzednich latach wskazywaliśmy w zeznaniu Fundację X, a w tym roku chcielibyśmy zmienić ją na Stowarzyszenie Y, to również mamy taką możliwość. Więcej informacji na temat formy oraz sposobu przekazana 1 proc. podatku na organizacje pożytku społecznego znajduje się na stronie Ministerstwa Finansów.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM