ZUS rozpoczyna wypłatę pieniędzy dla przedsiębiorców z "tarczy antykryzysowej"

Od środy ZUS wypłaca pierwsze świadczenia postojowe. Pieniądze, w łącznej kwocie ponad 172 mln zł, mają trafić do 86,2 tys. osób - powiedziała PAP minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
Zobacz wideo

Na początku kwietnia w życie weszły przepisy tzw. tarczy antykryzysowej. Przewidują one, że niektórzy przedsiębiorcy mogą złożyć wniosek o zwolnienie ze składek, odroczenie terminu ich zapłaty, rozłożenie zaległości na raty oraz o świadczenie postojowe.

Jak podał ZUS, do wtorku złożono ponad 760 tys. wniosków o pomoc w ramach "tarczy antykryzysowej". Prawie 530 tys. dotyczyło zwolnienia ze składek ZUS, ponad 134 tys. to wnioski o świadczenie postojowej dla samozatrudnionych, a ponad 11 tys. to wnioski o świadczenie postojowe dla zleceniobiorców.

Jak powiedziała PAP szefowa MRPiPS, "tarcza antykryzysowa działa na pełnych obrotach - już w środę ZUS wypłaci pierwsze świadczenia postojowe". - Pieniądze, na łączną kwotę ponad 172 mln złotych, dzisiaj trafią na konta 86,2 tys. osób - podkreśliła. Jak dodała, najwięcej pieniędzy trafi do przedsiębiorców z Gdańska, Warszawy i Krakowa. 

Minister zachęciła również do składania wniosków drogą elektroniczną, co - jej zdaniem - przyspieszy cały proces. Można tego dokonać przez platformę praca.gov.pl lub Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie będzie wszczynał postępowań egzekucyjnych za marzec, kwiecień i maj wobec przedsiębiorców, którzy są uprawnieni do zwolnienia ze składek. W tej sytuacji prowadzący firmy nie muszą się śpieszyć ze złożeniem wniosku. Mają na to czas do 30 czerwca.

W minionym tygodniu Sejm uchwalił ustawę o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Ustawa m.in. rozszerza krąg przedsiębiorców, którzy będą uprawnieni do skorzystania z trzymiesięcznych "wakacji składkowych", o firmy zatrudniające do 49 osób.

Zastrzeżono, że firmy zatrudniające od 10 do 49 osób będą zwolnione z opłacania składek w wysokości 50 proc. łącznej kwoty nieopłaconych należności z tytułu składek. Zwolnieniem ze składek objęto też wszystkich płatników będących spółdzielniami socjalnymi, bez względu na liczbę pracowników.

Przewidziano też ponowną wypłatę świadczenia postojowego. Zamiast jednokrotnego wsparcia dla przedsiębiorców i osób wykonujących umowy cywilnoprawne będzie możliwość ponownego przyznania tego świadczenia, nie więcej niż trzykrotnie. Rząd będzie mógł podjąć decyzję o ewentualnych kolejnych wypłatach w drodze rozporządzenia. Ustawą zajmie się teraz Senat.

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM