Koronawirus w Polsce. Rząd powoli znosi ograniczenia. Są pierwsze decyzje

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił na konferencji prasowej, w jaki sposób Polska będzie znosić ograniczenia związane z epidemią koronawirusa. Od kiedy będą obowiązywać nowe zasady?
Zobacz wideo

- Sytuacja jest mocno obciążająca psychicznie, ale jest głęboki sens tego co robimy. Kupujemy sobie czas poprzez obostrzenia. Powodujemy, że dużo więcej osób może uratować swoje życie - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki. - To taki taniec na line, jak mówią epidemiolodzy, ale cały czas ostrożnie kroczymy do przodu. W symboliczny sposób możemy nazwać nową rzeczywistość zasadą trzech "I"- izolacja, identyfikacja i informatyzacja - podkreślał Morawiecki. 

Koronawirus w Polsce. Otwarte lasy i parki, więcej osób w sklepach

- Od 20 kwietnia przystępujemy do nowego etapu stopniowego zdejmowania pewnych obostrzeń - zapowiedział premier. Po pierwsze chodzi o otwarcie parków i lasów. - Nie traktujemy tego jako zaproszenie do niekontrolowanej rekreacji. To ma zwiększać komfort zdrowia psychicznego dla ludzi - wyjaśniał Morawiecki. Ogłosił też złagodzenie i zliberalizowanie zasad w handlu. - W sklepach o powierzchni do 100 m2 kwadratowych będzie możliwość obsługi 4 klientów na kasę, a w sklepach powyżej 100 m2, będzie mogła przebywać jedna osoba na 15 m2 kwadratowych  - wyjaśniał premier. Podkreślił, że zasada jednej osoby na 15 m2 będzie obowiązywać również w kościołach. 

- Z ograniczenia przemieszczania się bez dorosłego wyłączone będą osoby powyżej 13 roku życia - ogłosiła Kancelaria Premiera.

Od poniedziałku możliwość rekreacyjnego przemieszczania się z maseczką i w odpowiednim dystansie - napisała na Twitterze kancelaria.

4 etapy łagodzenia przepisów

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w czwartek, że na dalszych etapach łagodzenia przepisów związanych z epidemią koronawirusa będą otwierane kolejno rzemiosło, a następnie handel i usługi, także w tych obszarach, gdzie jest bardzo bliski kontakt człowieka z człowiekiem.

- Teraz będziemy w kolejnych etapach otwierać rzemiosło, następnie handel, choć już i dzisiaj przecież w tym, co powiedziałem jest złagodzenie przepisów dotyczących handlu, a na końcu usługi. Na samym końcu usługi typu salony tatuażu, piercingu czy rehabilitacji - tam, gdzie jest bardzo bliski kontakt człowieka z człowiekiem i ta możliwość transmisji jest bardzo wysoka - powiedział Morawiecki na wspólnej konferencji z ministrem zdrowia Łukasz Szumowski.

Szef rządu podkreślił też, że informacje o łagodzeniu przepisów będą przedstawiane w odpowiednich interwałach czasowych. - Może co tydzień, ale może co dwa - podkreślił. Zastrzegł, że to zależy od kryteriów dotyczących stanu epidemii.

- Chcemy przedstawiać te kolejne etapy, które dzisiaj pokrótce zarysowujemy, w których będziemy dalej zmniejszać te obostrzenia, zmniejszać, łagodzić, ale jednocześnie utrzymywać ten nowy system, nowy reżim koronawirusa, który na nas wszystkich, na całym świecie, nakłada pewne obowiązki - dodał premier.

Od 19 kwietnia będziemy powoli odmrażać gospodarkę - zapowiadał we wtorek (14 kwietnia) minister zdrowia Łukasz Szumowski. Z kolei w zeszłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że po świętach wielkanocnych rząd przedstawi plan powrotu do - jak to nazwał - "nowej rzeczywistości gospodarczej". 

Jako pierwsze miałyby być zniesione pewne ograniczenia dotyczące limitów osób w sklepach - mówił w publicznym radiu rzecznik rządu Piotr Müller. Do tego miało dojść poluzowanie restrykcji w lasach i parkach. To były jednak wstępne warianty. Rząd twierdził, że czeka na pełne dane ze świąt, by opracować wariant ostateczny.

Ograniczenia związane z koronawirusem. Do kiedy obowiązują?

Przypomnijmy, jakie ograniczenia w związku z epidemią koronawirusa wprowadzał polski rząd.

11 marca premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że od poniedziałku 16 marca wszystkie szkoły, przedszkola i wyższe uczelnie w Polsce zostają zamknięte na dwa tygodnie. Zamknięcie zostało na razie przedłużone do 26 kwietnia, nieoficjalnie mówi się, że ponownie będzie przedłużone.

13 marca premier poinformował, że Polska zdecydowała się na tymczasowe przywrócenie granic. Poza tym wprowadzono ograniczenia dotyczące działania galerii handlowych - działać w nich mogą tylko sklepy spożywcze, drogerie i apteki, zawieszono działanie restauracji, klubów i pubów. Zakazano zgromadzeń powyżej 50 osób.

20 marca, w piątek wieczorem wprowadzano w Polsce stan epidemii.

31 marca zamknięto m.in. hotele, bulwary, parki. Osoby poniżej 18. roku życia nie mogą od tamtej pory przebywać poza domem bez obecności opiekuna. W sklepach mogą przebywać tylko 3 osoby na kasę lub stanowisko do płacenia. Premier zapowiedział też, że sklepy, drogerie, apteki w godz. 10-12 mogą być dostępne wyłącznie dla osób powyżej 65. roku życia. Od tego dnia spacer wskazany jest tylko w pobliżu miejsca zamieszkania, jako spełnienie ważnej potrzeby życiowej. 

Od 1 kwietnia obowiązkową kwarantanną zostali też objęci wszyscy, którzy mieszkają z osobą kierowaną na kwarantannę. 

3 kwietnia wprowadzono zakaz wstępu do lasów i parków krajobrazowych.

9 kwietnia rząd zdecydował się przedłużyć większość ograniczeń, które wprowadzono w związku z epidemią koronawirusa. Galerie handlowe, kina, teatry, zakłady fryzjerskie miały być zamknięte do 19 kwietnia. Decyzja dotyczyła też limitu osób w kościołach (do pięciu osób) i sklepach (do trzech osób na jedną kasę, obowiązek noszenia rękawiczek). Dowiedzieliśmy się też, że egzaminy dla uczniów klas ósmych oraz matury nie odbędą się w terminie, ale najprawdopodobniej w drugiej połowie czerwca, a dokładny termin poznamy na trzy tygodnie przed tym wydarzeniem.

Nakaz zakrywania ust i nosa

Już przed świętami wielkanocnymi wyciekały do mediów pewne plany "luzowania gospodarki". Według nich najpierw miałyby być zmienione limity osób przebywających w sklepach. Przewidywano, że zostaną uzależnione od powierzchni sklepu, a nie liczby kas. Otwarte też miałyby zostać zakłady fryzjerskie i kosmetyczne - oczywiście z zachowaniem środków ostrożności i przy ograniczonej liczbie klientów. A do tego stopniowo miałyby się otwierać galerie handlowe.

To wszystko oznaczałoby większą liczbę osób w miejscach publicznych, stąd też - przewidywano - wprowadzony przez rząd obowiązek zakrywania ust i nosa, który wszedł w życie w czwartek 16 kwietnia.

Ograniczenie dotyczące organizowania imprez masowych obowiązuje do odwołania.

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

DOSTĘP PREMIUM