wysTARCZY zapytać! Masz pytanie o Tarczę Finansową? Zadamy je w Twoim imieniu! [PYTANIE 1]

Masz pytanie dotyczące Tarczy Antykryzysowej? wysTARCZY zapytać! Codziennie w Magazynie EKG odpowiadamy na pytania Słuchaczy. Dziś gościem audycji była Eliza Kruczkowska, Dyrektor Departamentu Rozwoju Innowacji PFR. A oto pytanie, na które odpowiedziała:
Zobacz wideo
  • Do redakcji TOK FM dotarł mail z takim pytaniem:

"Jesteśmy właścicielami salonów fryzjerskich dla dzieci umiejscowionych w centrach handlowych. Zatrudniamy 40 pracowników, którzy od miesiąca nie pracują. Postanowiliśmy ratować firmę i miejsca pracy. Wzięliśmy pożyczkę i wypłaciliśmy pensje za marzec. W kwietniu mamy już 100 proc. spadek obrotów.

W nowym pakiecie jeśli firma jest mikro, to planowana jest dopłata do 36 000 zł na pracownika. Jeśli jest mała jak nasza, to do 8 proc. obrotów. W naszym przypadku obroty są stosunkowo małe (to są jednak usługi). Niestety większą pomoc otrzymalibyśmy, gdybyśmy zwolnili 31 pracowników i stali się mikrofirmą. Czy są szanse na indywidualne rozpatrywanie takich przypadków jak nasz?"

  • Na pytanie odpowiedziała Eliza Kruczkowska, Dyrektor Departamentu Rozwoju Innowacji Polskiego Funduszu Rozwoju:

"Nie można z dnia na dzień stać się mikrofirmą, ponieważ stan zatrudnienia będzie wyliczany na dzień 31.12.2019. Czyli firma zatrudniająca 40 pracowników będzie musiała szukać pomocy w Tarczy Finansowej dla małych i średnich przedsiębiorstw. Nie może być w tym przypadku indywidualnego podejścia. W przypadku spadku przychodów (nie obrotu) - jeżeli spadek przychodów jest powyżej 25 proc., to subwencja wynosi 4 proc. przychodów za 2019 rok, a potem rośnie aż do 8 proc., w przypadku spadku do 70 proc.".

Czekamy na Wasze pytania: ekg@tok.fm

Więcej o Tarczy Finansowej można posłuchać TUTAJ lub przeczytać TUTAJ. O sytuacji przedsiębiorców i całej gospodarki Maciej Głogowski rozmawia z gośćmi Magazynu EKG od poniedziałku do piątku po 9:00.

TOK FM PREMIUM