Do kiedy można rozliczyć PIT za 2019 rok? Terminy i zmiany związane z COVID-19

PIT-11 to jedna z corocznych deklaracji podatkowych, która zawiera informacje o dochodach, pobranych zaliczkach na podatek dochodowy oraz zapłaconych składkach na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. W związku z panującą w kraju epidemią koronawirusa dokonano przesunięcia szeregu terminów wykonania obowiązków administracyjnych, w tym amego składania zeznań podatkowych. Do kiedy można rozliczyć PIT za 2019 rok? Terminy i zmiany związane z COVID-19.
Zobacz wideo

PIT w 2020 roku - jak go rozliczyć?

Każdy pracodawca zatrudniający w 2019 roku chociaż jednego pracownika miał obowiązek doręczyć mu PIT-11 do końca lutego 2020 roku. Dotyczyło to zarówno osób zatrudnionych na umowę o pracę, jak i na umowę zlecenie czy dzieło. Teraz wszystko jest już w rękach pracowników. PIT w 2020 roku - jak go rozliczyć?

>>> POBIERZ DARMOWY PROGRAM DO ROZLICZEŃ PIT <<<

W oparciu o PIT-11 wypełnia się rozliczenie roczne PIT-36 lub PIT-37, a jego złożenie leży w gestii podatnika uzyskującego dochody. W formularzu dostępne są odpowiednie rubryki, w których należy uzupełnić informacje o przychodach, kosztach, dochodach i zaliczkach (dochody/straty ze źródeł przychodów) oraz składkach społecznych (składki społeczne/składki zdrowotne). W przypadku pracowników, którzy otrzymali więcej niż jeden PIT-11, wskazane w nich kwoty należy zsumować i w takiej postaci przenieść do rozliczenia rocznego. W 2020 roku takie rozliczenie można złożyć przez internet, korzystając z usługi zlokalizowanej TUTAJ. Tam również dostępne są szczegółowe informacje na temat e-pitu.

Do kiedy rozliczyć PIT za 2019 rok? Terminy i zmiany związane z COVID-19

W związku z panującą w kraju epidemią koronawirusa przesunięto szereg terminów wykonania obowiązków administracyjnych, w tym składania zeznań podatkowych. Do kiedy można rozliczyć PIT za 2019 rok? W 2020 roku PIT będzie trzeba rozliczyć od 15 lutego do 30 kwietnia. Tu jednak pojawia się wyłom: złożenie PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-38, PIT-39 oraz zapłata podatku z tytułu przychodów wykazanych w tych deklaracjach po 30 kwietnia i nie później niż 1 czerwca nie będzie skutkowała nałożeniem kar. Jednak mimo zmian podatnik nie zostaje zwolniony z odsetek wynikających ze zwłoki. W efekcie trzeba będzie opłacić odsetki powyżej 8,70 zł.

Aktualizacja: 24 kwietnia minister finansów podpisał rozporządzenie, które zwalnia z konieczności opłacenie odsetek za zwłokę wszystkich tych, którzy rozliczą się z PIT do 1 czerwca.

Zwłoka będzie miała także wpływ na termin otrzymania zwrotu podatku, ale sama zmiana terminu wysyłki nie wpłynie na całkowity okres zwrotu dla deklaracji złożonych elektronicznie, w tym poprzez usługę Twój e-PIT, który wynosi 45 dni. To właśnie z usługą Twój e-PIT związane są liczne uwagi, ponieważ samo przedłużenie terminu rozliczeń podatkowych do 1 czerwca nie zmienia zasad rozliczenia za jej pomocą. W związku z tym 30 kwietnia usługa Twój e-PIT rozliczy PIT-37 i PIT-38 oraz część PIT-36 podatników, którzy wcześniej nie rozliczyli się samodzielnie lub nie odrzucili przygotowanego zeznania podatkowego. Po 30 kwietnia nie będą także możliwe modyfikacje i złożenie PIT-37 oraz PIT-38. Inaczej wygląda także kwestia niedopłaty. W 2020 roku niedopłatę podatku trzeba przelać na własny mikrorachunek, który składa się z 26 cyfr i który możemy sprawdzić na stronie Ministerstwa Finansów.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM