wysTARCZY zapytać: Obniżenie wymiaru czasu pracy a pensja minimalna [PYTANIE 3]

Masz pytanie dotyczące Tarczy Antykryzysowej? wysTARCZY zapytać! Codziennie w Magazynie EKG odpowiadamy na pytania Słuchaczy. Dziś gościem audycji była Eliza Kruczkowska, Dyrektor Departamentu Rozwoju Innowacji PFR, a pytanie dotyczyło pensji minimalnej.
Zobacz wideo

Oto pytanie, które tym razem dotarło do redakcji TOK FM:

Czy dofinansowanie wynagrodzeń dotyczy także wynagrodzeń minimalnych tzn. 2600 brutto? Jeżeli wynagrodzenie jest ustalone na poziomie minimalnym, a obowiązkiem pracodawcy jest wypłacenie minimalnego wynagrodzenia, to czy w takiej sytuacji można otrzymać dofinansowanie wynagrodzenia?

Odpowiedziała na nie Eliza Kruczkowska, Dyrektor Departamentu Rozwoju Innowacji Polskiego Funduszu Rozwoju:

Absolutnie tak. Pracodawcy mogą skorzystać z trzymiesięcznego dofinansowania wynagrodzenia swoich pracowników w przypadku przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy, oraz opłaty składek na ubezpieczenia społeczne. Jak to działa? Ci pracownicy, którzy są objęci przestojem ekonomicznym, mają za ten czas otrzymać wynagrodzenie obniżone maksymalnie o 50 proc., ale nie niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę, czyli obecnie 2600 zł brutto, z uwzględnieniem wymiaru czasu pracy.

Jeśli więc pracownik pracuje w pełnym wymiarze etatu, nie może otrzymać mniej niż 2600 zł - w tym przypadku dofinansowanie będzie wynosiło 50 proc. tej kwoty.

W przypadku obniżonego wymiaru czasy pracy wynagrodzenie minimalne może ulec proporcjonalnemu obniżeniu stosownie do wymiaru czasu pracy. Oznacza to, że pracownik, który przed obniżeniem wymiaru czasu pracy był zatrudniony na pełny etat za minimalne wynagrodzenie, po obniżeniu tego wymiaru do 0,8 etatu otrzyma 2080 zł - w przypadku tej kwoty dofinansowanie również będzie wynosiło 50 proc. 

Czekamy na Wasze pytania: ekg@tok.fm

Więcej o Tarczy Finansowej można posłuchać TUTAJ lub przeczytać TUTAJ. O sytuacji przedsiębiorców i całej gospodarki Maciej Głogowski rozmawia z gośćmi Magazynu EKG od poniedziałku do piątku po 9:00.

>> Sprawdź pytanie 1 >>

>> Sprawdź pytanie 2 >>

TOK FM PREMIUM