Rząd zapowiada kolejne propozycje rozwiązań tarczy antykryzysowej. Czego będą dotyczyć?

- Jeszcze w tym tygodniu, do piątku, przedstawimy kolejne propozycje rozwiązań tarczy antykryzysowej - powiedziała na wtorkowej konferencji prasowej minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Wicepremier wskazała też, jakich obszarów dotyczyć będą zmiany.
Zobacz wideo

We wtorek w kancelarii premiera odbyła się wspólna konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremier i minister rozwoju Jadwigi Emilewicz oraz minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marleny Maląg.

Wicepremier Jadwiga Emilewicz podkreśliła, że rząd stale analizuje wprowadzane w ramach tzw. tarczy antykryzysowej rozwiązania i pracuje nad nowymi przepisami, które "stara się dostosowywać do oczekiwań rynku". - Dlatego jeszcze w tym tygodniu, do piątku, przedstawimy propozycje kolejne odsłony tarczy - powiedziała.

Kolejna odsłona "tarczy antykryzysowej". Co proponuje rząd?

Pierwszy punkt, o którym wspomniała minister Emilewicz to utworzenie Funduszu dopłat do oprocentowania Banku Gospodarstwa Krajowego. - Po to, by przedsiębiorcy, którzy utracili płynność finansową lub są zagrożeni utratą płynności, mogli zostać wsparci takim funduszem dopłat do odsetek - powiedziała minister. Doprecyzowała, że w tym roku na fundusz ten przeznaczone zostanie 270 mln zł. 

- Drugi wątek to zmiany w zakresie prawa zamówień publicznych, by wykonawcy i zamawiający mogli w łatwy sposób dokonywać zmian w umowach i by te zmiany nie obciążały kosztowo wykonawców - kontynuowała Emilewicz. Jak dodała, rząd postara się "odblokować Krajową Izbę Odwoławczą", by mogła orzekać teraz - kiedy w zasadzie nie pracują sądy. 

Jako trzeci punkt wicepremier wskazała "dbałość o to, by polskie firmy nie stały się tanim łupem w tej trudnej sytuacji" i "by nie były w łatwy sposób przejmowane przez zagraniczny kapitał".

- Wreszcie ostatni element dotyczy wsparcia budżetów samorządów. Zdajemy sobie sprawę, że one dziś mają mniejsze wpływy z tytułów podatkowych: z podatku PIT, CIT, od nieruchomości, rolnych, leśnych (...) Luzujemy regułę finansową w samorządach - podała jako ostatni punkt planowanych zmian Emilewicz. Jak mówiła, samorządy "będą mogły w tym trudnym roku i w kolejnym się zadłużać". - Ten bilans przychodów i wydatków będzie mógł być ujemny - podkreśliła. 

Jeśli chodzi o samorządy - Emilewicz podała również, że wprowadzona zostanie zmiana, dzięki której co druga złotówka (a nie co czwarta - jak ma to miejsce obecnie) - z tytułu dochodów od nieruchomości Skarbu Państwa będzie trafiać do budżetów samorządów. 

- Będą też inne zmiany w zakresie prawa pracy, które jeszcze w większym stopniu ułatwią korzystanie z rozwiązań, które już dziś są dostępne, takie jak "postojowe" czy dopłaty do wynagrodzeń - powiedziała na koniec minister rozwoju.

Premier: będziemy robili wszystko, by ocalić jak najwięcej miejsc pracy

Premier Mateusz Morawiecki zapewniał, że rząd "będzie robił wszystko, by ocalić jak najwięcej miejsc pracy". - Chcielibyśmy, żeby machina gospodarcza, która zacięła się tych kilka tygodni temu na skutek koronawirusa, odzyskała dawne tempo działania i wszystkie nasze wysiłki zmierzają właśnie dokładnie w tym kierunku - mówił na wtorkowej konferencji Morawiecki.

- Nie da się uniknąć sztormu, ale chcemy, żeby przez te bardzo trudne, burzliwe czasy polskie firmy, polscy pracownicy przeszli możliwie bezpiecznie - podkreślił i zaznaczył, że temu służą działania państwa polskiego dotyczące rynku finansowego, przedsiębiorstw, gospodarki realnej, miejsc pracy i pracowników.

Odmrażanie gospodarki szybsze w powiatach bez koronawirusa?

Pytany o poszczególne etapy odmrażania gospodarki - premier powiedział, że będą one uzależnione od tego, w jaki sposób będzie układać się krzywa zachorowalności na koronawirusa w Polsce. Nadmienił jednak, że rząd zastanawia się nad tym, aby "pewne reguły, które pozwalają za otwarcie działalności gospodarczej w zakresie szerszym obowiązywały w innym stopniu w tych powiatach, w których jest zero zakażeń lub liczba zakażonych jest poniżej pięciu czy 10". - Na razie jednak takie decyzje nie zapadły - podał Morawiecki.

Szef rządu był też pytany na konferencji prasowej, czy w sklepach między godziną 10 a 12 nadal będą obowiązywały "godziny dla seniorów". - Mieliśmy sygnały od seniorów i od handlowców dotyczące zmian tych godzin. Były różne propozycje. Ze względu na to, że większość seniorów przyzwyczaiła się do tych godzin 10-12, utrzymujemy je w tym przedziale i nie będzie tutaj zmian - poinformował premier.

Ale, jak dodał, "godziny dla seniorów" nie będą obowiązywać w weekendy. - W soboty i niedziele nie ma tych godzin dla seniorów, a więc również tutaj dla handlowców i pozostałej części ludności nastąpiła pewna zmiana zasad w kierunku zwiększenia możliwości robienia zakupów - podkreślił szef rządu.

Będzie można zostawić dzieci do 10-12 lat w szkołach i przedszkolach pod opieką

Dziennikarze pytali Morawieckiego także o to, czy rząd w związku z zamknięciem szkół planuje powrót zasiłków opiekuńczych dla rodziców dzieci, które ukończyły 8 lat.

- W odniesieniu do zasiłków opiekuńczych cały czas stosujemy zasadę, która jest zasadą kodeksową. Natomiast po to, żeby w dłuższej perspektywie, bo nie wiemy, jak będzie wyglądał przebieg pandemii koronawirusa, dać pewne możliwości osobom, które nie mogą zostawić swoich dzieci w domu, zasygnalizowaliśmy wypracowanie mechanizmu możliwości pozostawiania dzieci małych i do 10-12 lat w szkołach bądź przedszkolach pod opieką - powiedział premier.

Zaznaczył, że mechanizm ten zostanie uruchomiony w drugim bądź trzecim etapie uwalniania gospodarki. - Szczegóły dotyczące tego mechanizmu przedstawimy w stosownym czasie, na pewno przed końcem kwietnia - podkreślił.

Kiedy zacznie obowiązywać "tarcza finansowa"?

Wicepremier Emilewicz była z kolei pytana o to, kiedy w życie wejdą przepisy z tzw. tarczy finansowej zaprezentowanej przez rząd kilkanaście dni temu. - W tej chwili trwają ostatnie prace organizacyjne, które pozwolą na emisje obligacji przez Polski Fundusz Rozwoju - powiedziała. - Ta emisja powinna nastąpić w ciągu najbliższych trzech tygodni. Chcielibyśmy być gotowi z produktami kredytowymi - czyli tymi, które już będą wypłacane do przedsiębiorców w drugiej połowie maja - dodała Emilewicz. 

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

DOSTĘP PREMIUM