wysTARCZY zapytać: Zwolnienie ze składek ZUS a nadpłata [PYTANIE 6]

Masz pytanie dotyczące Tarczy Antykryzysowej? wysTARCZY zapytać! Codziennie w Magazynie EKG odpowiadamy na pytania Słuchaczy. Dziś gościem audycji był Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS, a pytanie dotyczyło nadpłaty składek.
Zobacz wideo

Do redakcji TOK FM dotarło takie pytanie od Słuchacza:

Spółka do 9 osób ma nadpłatę w ZUS. Czy jak wystąpię o zwolnienie z ZUS mimo niezapłacenia składek, to wtedy dostanę zwolnienie ze składek? ZUS sobie sam wtedy ściąga niezapłacone składki z nadpłaty?

Na pytanie odpowiedział Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy ZUS:

W przypadku spółki cywilnej osoby, które wchodzą w jej skład, rozliczają się podobnie jak samozatrudnieni - czyli przychód każdej z nich nie może przekroczyć 15 681 zł i ta działalność musi być założona przed 1 kwietnia. Oczywiście przedsiębiorca, który ma nadpłatę, może wystąpić o zwolnienie ze składek, może też wystąpić o wypłatę tej nadpłaty, a przedsiębiorca, który wypłacił składkę za marzec, po czym skorzystał ze zwolnienia ze składek za ten miesiąc, może zdecydować o przeznaczeniu tej kwoty. Jeśli zechce otrzymać zwrot pieniędzy, powinien złożyć wniosek w tej sprawie, ale przed upływem terminu zapłaty kolejnej składki.

Zakład nie będzie wszczynał postępowań egzekucyjnych za marzec, kwiecień i maj wobec przedsiębiorców uprawnionych do zwolnienia ze składek. W tej sytuacji uprawnieni nie muszą spieszyć się ze złożeniem tego wniosku, bo mają na to czas nawet do końca czerwca.

Czekamy na Wasze pytania: ekg@tok.fm

Więcej o Tarczy Finansowej można posłuchać TUTAJ lub przeczytać TUTAJ. O sytuacji przedsiębiorców i całej gospodarki Maciej Głogowski rozmawia z gośćmi Magazynu EKG od poniedziałku do piątku po 9:00.

SPRAWDŹ ODPOWIEDZI NA POPRZEDNIE PYTANIA >>

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM