wysTARCZY zapytać: A co z osobami prawnymi? Gdzie są wnioski dla nich? [PYTANIE 7]

Masz pytanie dotyczące Tarczy Antykryzysowej? wysTARCZY zapytać! Codziennie w Magazynie EKG odpowiadamy na pytania Słuchaczy. Dziś gościem audycji był Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS, a pytanie dotyczyło pomocy dla osób prawnych.
Zobacz wideo

Do redakcji TOK FM dotarło następujące pytanie:

Jaki wniosek do ZUS ma złożyć osoba prawna (spółka z o.o. zatrudniająca 23 osoby), aby uzyskać  umorzenie 50 proc. składek za miesiące od marca do maja 2020? Na stronie ZUS znajdują się jedynie dokumenty dla mikroprzedsiębiorców. Wniosek RDZ (o zwolnienie z obowiązku opłacania składek - red.) dla przedsiębiorcy a nie osoby prawnej.

Na pytanie odpowiedział Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy ZUS:

Na naszej stronie internetowej są już dostępne nowe wnioski RDZ, które uwzględniają zmiany wprowadzone w tarczy. Co do zasady każdy współwłaściciel spółki powinien mieć w ZUS swoje konto do rozliczania składek za swoje ubezpieczenie. Każdy ze wspólników musi ustalić swój przychód, który nie może przekraczać 15 681 zł, i złożyć oddzielny wniosek. A jeżeli chodzi o pracowników, spółka rozlicza ich, składając odrębny wniosek. Zachęcamy, żeby zrobić to za mocą platformy usług elektronicznych, bo dzięki temu unikniemy błędów i taki wniosek będzie rozpatrzony dużo szybciej. Pierwsze informacje o rozpatrzeniu dotrą do składających pod koniec kwietnia, po zakończeniu okresu rozliczeniowego.

Czekamy na Wasze pytania: ekg@tok.fm

Więcej o Tarczy Finansowej można posłuchać TUTAJ lub przeczytać TUTAJ. O sytuacji przedsiębiorców i całej gospodarki Maciej Głogowski rozmawia z gośćmi Magazynu EKG od poniedziałku do piątku po 9:00.

SPRAWDŹ ODPOWIEDZI NA POPRZEDNIE PYTANIA >>

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM