wysTARCZY zapytać: Zasiłek opiekuńczy bez ubezpieczenia? [PYTANIE 9]

Masz pytanie dotyczące Tarczy Antykryzysowej? wysTARCZY zapytać! Codziennie w Magazynie EKG odpowiadamy na pytania Słuchaczy. Dziś gościem audycji był Paweł Żebrowski, rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Zobacz wideo

Do redakcji TOK FM dotarło takie pytanie od Słuchaczki:

Jestem samotnie wychowującą dziecko mamą 1,5-rocznego dziecka, która nie wróciła do pracy również z powodu koronawirusa. Pracowałam w mediach i w produkcji telewizyjnej, moja branża ma obecnie ogromny przestój. Na razie nie mam jak podjąć pracy, bo jestem w domu z dzieckiem, a nie mam jak wysłać dziecka do żłobka. Natomiast nie jestem ubezpieczona, mój kontrakt z poprzednim pracodawcą wygasł z dniem porodu. Jakiego wsparcia mogę oczekiwać od ZUS? Albo od Państwa? Zasiłek opiekuńczy jest dla rodziców, którzy pracowali i byli ubezpieczeni, więc pytanie, co mają zrobić osoby w moim położeniu.

Odpowiedział na nie Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS:

ZUS ma w tym przypadku związane ręce, dlatego że dodatkowy zasiłek opiekuńczy może wystąpić osoba, która jest ubezpieczona, ta zasada dotyczy również samozatrudnionych. Jeśli Słuchaczka zostanie zgłoszona do ubezpieczenia - np. zawsze umowę zlecenia, opłacając składkę chorobową, umowę o pracę lub założy działalność, to dopiero wtedy może wystąpić o ten zasiłek. Przyznaję, że jest to sytuacja trudna. 

Czekamy na Wasze pytania: ekg@tok.fm

Więcej o Tarczy Finansowej można posłuchać TUTAJ lub przeczytać TUTAJ. O sytuacji przedsiębiorców i całej gospodarki Maciej Głogowski rozmawia z gośćmi Magazynu EKG od poniedziałku do piątku po 9:00.

SPRAWDŹ ODPOWIEDZI NA POPRZEDNIE PYTANIA >>

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM