wysTARCZY zapytać: Jak sprawdzić, czy jestem mikrofirmą? [PYTANIE 10]

Masz pytanie dotyczące Tarczy Antykryzysowej? wysTARCZY zapytać! Codziennie w Magazynie EKG odpowiadamy na pytania Słuchaczy. Dziś gościem audycji była Eliza Kruczkowska, Dyrektor Departamentu Rozwoju Innowacji PFR, a pytanie dotyczyło definicji mikrofirmy w związku z liczbą pracowników.
Zobacz wideo

Do redakcji TOK FM dotarło takie pytanie:

Moja firma zatrudnia dwie osoby na etacie, płacę ZUS za siebie, mam cztery osoby na umowę zlecenie, którym płacę pełny ZUS i cztery osoby, którym płacę tylko zdrowotne (mają np. umowę o pracę w szkole i szkoła płaci za nich ZUS). Mój ZUS się nie liczy wg opisu tarczy.

Czy wg Tarczy Finansowej mam 6 osób? (2 umowy o pracę i 4 zlecenia z pełnym ZUS-em).

Czy wg Tarczy Finansowej mam 10 osób? (2 umowy o pracę i 4 zlecenia z pełnym ZUS-em i 4 zlecenia tylko ze zdrowotnym).

Na pomoc w której kategorii mogę liczyć - jako mikrofirma czy jako mała i średnia firma?

Odpowiadała na nie Eliza Kruczkowska, Dyrektor Departamentu Rozwoju Innowacji PFR:

Mikroprzedsiębiorca to ten, który zatrudnia co najmniej jednego pracownika - z wyłączeniem właściciela - i nie więcej niż dziewięciu pracowników. Ten warunek mamy spełniony, więc Słuchacz wchodzi do programu. Ale później, definiując zatrudnionych pracowników, ta definicja rozszerza się na wszystkie umowy cywilnoprawne, czyli mając dwie osoby na etacie i cztery osoby, za które odprowadza ubezpieczenie społeczne, w sumie zatrudnia sześć osób. Pozostałe cztery osoby, za które odprowadza tylko ubezpieczenie zdrowotne, nie spełniają wymogów definicji pracownika. 

Do wyliczania algorytmu wysokości subwencji przyjmujemy więc, że Słuchacz zatrudnia sześcioro pracowników. Zakładając, że jego obrót spadł o 75-100 proc., to za każdą z tych osób otrzyma on 36 tys. zł subwencji. Co w sumie daje kwotę 216 tys. zł. Oczywiście trzeba jeszcze założyć, że taki stan zatrudnienia był na 31 grudnia 2019, i że wystąpił spadek obrotów o co najmniej 25 proc. po 1 lutego 2020 roku. Jeśli po 12 miesiącach przedsiębiorca utrzyma miejsca pracy, pożyczka może zostać umorzona w 75 proc. 

Czekamy na Wasze pytania: ekg@tok.fm

Więcej o Tarczy Finansowej można posłuchać TUTAJ lub przeczytać TUTAJ. O sytuacji przedsiębiorców i całej gospodarki Maciej Głogowski rozmawia z gośćmi Magazynu EKG od poniedziałku do piątku po 9:00.

SPRAWDŹ INNE PYTANIA I ODPOWIEDZI >>

DOSTĘP PREMIUM