wysTARCZY zapytać: Jak na subwencję wpływa stan zatrudnienia w firmie? [PYTANIE 11]
Dziś odpowiedź na dwa pytania - oto pierwsze z nich:
1) Dlaczego mikroprzedsiębiorstwo ma analizować liczbę zatrudnionych na koniec czerwca 2019 roku, na koniec grudnia 2019 roku oraz na koniec m-ca przed złożeniem wniosku (czyli wniosek w maju 2020 to stan zatrudnienia na koniec kwietnia 2020). Stan zatrudnienia z którego okresu ma wskazywać do wniosku? Z tej liczby wynika wysokość subwencji.
W odpowiedzi na Pana poprzednie pytanie Pani Kruczkowska dodała, że "o ile ta liczba była taka sama na 31.12.2019". A jeżeli nie była, to co?
Na pytanie odpowiadała Eliza Kruczkowska, Dyrektor Departamentu Rozwoju Innowacji PFR:
Przedsiębiorca musi zacząć od ustalenia, jaki jest przedsiębiorcą - czy mikro, czy też małym lub średnim. Składając wniosek o subwencję, podaje w nim stan zatrudnienia na 31 grudnia 2019 roku. Ale w celu ustalenia wysokości subwencji podaje stan zatrudnienia na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku. Sądzę, że te stany - z grudnia 2019 i z miesiąca przed złożeniem wniosku - nie muszą być równe.
A oto pytanie drugie:
2) Jesteśmy firmą, której właścicielem jest spółka holenderska oraz osoba fizyczna - obywatel Holandii, rezydent Holandii (ostateczny beneficjent). Czy możemy skorzystać z tarczy finansowej (tej najnowszej)? Oczywiście spółka jest zarejestrowana w KRS od 2002 roku i płaci podatki w Polsce.
Odpowiedź poniżej:
O subwencję może starać się przedsiębiorca, który spełnia trzy warunki: musi posiadać rezydencję podatkową na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego, musi być zarejestrowany na terytorium Polski oraz beneficjent rzeczywisty nie powinien posiadać rezydencji podatkowej w tzw. rajach podatkowych. W związku z tym uważam, że ten przedsiębiorca może się ubiegać o pomoc w ramach tarczy finansowej.
Czekamy na Wasze pytania: ekg@tok.fm
Więcej o Tarczy Finansowej można posłuchać TUTAJ lub przeczytać TUTAJ. O sytuacji przedsiębiorców i całej gospodarki Maciej Głogowski rozmawia z gośćmi Magazynu EKG od poniedziałku do piątku po 9:00.
-
Chińczycy strącili najbogatszego człowieka świata. To zły prognostyk dla gospodarki
-
Co Kaczyński zrobi po marszu 4 czerwca? Frasyniuk o możliwym "nokautującym ciosie"
-
"Roszczeniowe zetki" rozwścieczyły pracodawców. "Rozwydrzone dzieci, które nie dorosły do pracy"
-
Nowa "wrzutka wyborcza" PiS z emeryturami. Ekspertka odsłania kulisy. "W strachu przed strajkami"
-
Prezydent "jest klaunem ośmieszającym społeczeństwo". Orędzie nie poprawiło jego wizerunku
- Startuje cross-border.pl - KIG i Amazon pilotują eksport polskich MŚP
- "Niemiecki geniusz" w serialu, czyli (znowu) o aktorze w kryzysie
- Franciszek po operacji. Nowe informacje o stanie zdrowia papieża
- "Nie wiedzieli, co kradli". Z pociągu zniknęły cztery skrzynie z amerykańską amunicją, która miała trafić do Ukrainy
- Kolejny "występ" Adama Glapińskiego. Jak co miesiąc. O czym mówił szef NBP?