wysTARCZY zapytać: Jak na subwencję wpływa stan zatrudnienia w firmie? [PYTANIE 11]

Masz pytanie dotyczące Tarczy Antykryzysowej? wysTARCZY zapytać! Codziennie w Magazynie EKG odpowiadamy na pytania Słuchaczy. Dziś gościem audycji była Eliza Kruczkowska, Dyrektor Departamentu Rozwoju Innowacji PFR, a pytanie dotyczyło stanu zatrudnienia.
Zobacz wideo

Dziś odpowiedź na dwa pytania - oto pierwsze z nich:

1) Dlaczego mikroprzedsiębiorstwo ma analizować liczbę zatrudnionych na koniec czerwca 2019 roku, na koniec grudnia 2019 roku oraz na koniec m-ca przed złożeniem wniosku (czyli wniosek w maju 2020 to stan zatrudnienia na koniec kwietnia 2020). Stan zatrudnienia z którego okresu ma wskazywać do wniosku? Z tej liczby wynika wysokość subwencji.

W odpowiedzi na Pana poprzednie pytanie Pani Kruczkowska dodała, że "o ile ta liczba była taka sama na 31.12.2019". A jeżeli nie była, to co?

Na pytanie odpowiadała Eliza Kruczkowska, Dyrektor Departamentu Rozwoju Innowacji PFR:

Przedsiębiorca musi zacząć od ustalenia, jaki jest przedsiębiorcą - czy mikro, czy też małym lub średnim. Składając wniosek o subwencję, podaje w nim stan zatrudnienia na 31 grudnia 2019 roku. Ale w celu ustalenia wysokości subwencji podaje stan zatrudnienia na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku. Sądzę, że te stany - z grudnia 2019 i z miesiąca przed złożeniem wniosku - nie muszą być równe. 

A oto pytanie drugie:

2) Jesteśmy firmą, której właścicielem jest spółka holenderska oraz osoba fizyczna - obywatel Holandii, rezydent Holandii (ostateczny beneficjent). Czy możemy skorzystać z tarczy finansowej (tej najnowszej)? Oczywiście spółka jest zarejestrowana w KRS od 2002 roku i płaci podatki w Polsce.

Odpowiedź poniżej:

O subwencję może starać się przedsiębiorca, który spełnia trzy warunki: musi posiadać rezydencję podatkową na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego, musi być zarejestrowany na terytorium Polski oraz beneficjent rzeczywisty nie powinien posiadać rezydencji podatkowej w tzw. rajach podatkowych. W związku z tym uważam, że ten przedsiębiorca może się ubiegać o pomoc w ramach tarczy finansowej. 

Czekamy na Wasze pytania: ekg@tok.fm

Więcej o Tarczy Finansowej można posłuchać TUTAJ lub przeczytać TUTAJ. O sytuacji przedsiębiorców i całej gospodarki Maciej Głogowski rozmawia z gośćmi Magazynu EKG od poniedziałku do piątku po 9:00.

SPRAWDŹ INNE PYTANIA I ODPOWIEDZI >>

TOK FM PREMIUM