wysTARCZY zapytać: A jak o pomoc wnioskuje ktoś, kogo pandemia nie dotknęła? [PYTANIE 12]

Masz pytanie dotyczące Tarczy Antykryzysowej? wysTARCZY zapytać! Codziennie w Magazynie EKG odpowiadamy na pytania Słuchaczy. Dziś gościem audycji był Paweł Żebrowski, rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a pytanie dotyczyło uprawnienia do starania o pomoc.
Zobacz wideo

Do redakcji TOK FM dotarło takie pytanie:

Proszę o wyjaśnienie, czy aby się ubiegać o zwolnienie z ZUS w 100 proc. (mikrofirmy) lub 50 proc. (średnie firmy), firma musi zostać dotknięta pandemią? W ustawie widzę: "Art. 1. Ustawa w art. 2-12 określa zasady, warunki oraz tryb oferowania przedsiębiorcom, na zasadach rynkowych, wsparcia niezbędnego dla utrzymania i kontynuacji prowadzonej działalności gospodarczej, zagrożonej na skutek ekonomicznych następstw dla przedsiębiorcy, wynikających z wprowadzonych na podstawie odrębnych przepisów zakazów oraz ograniczeń w celu zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania zakażenia wirusem SARS-CoV-2 oraz rozprzestrzeniania się choroby wywołanej tym wirusem (COVID-19)". Natomiast z doświadczenia wiem, że praktycznie wszyscy (!) tzw. samozatrudnieni, mikrofirmy, a nawet średnie sp. z o.o., zupełnie niedotknięte negatywnymi konsekwencjami, a nawet o zwiększonych przychodach (!) (sprzedaż internetowa, programiści, usługi IT) o ulgę do ZUS masowo wnioskują.

Na pytanie odpowiadał Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS:

Zgodnie z zamysłem ustawodawcy tzw. tarcza antykryzysowa została stworzona dla przedsiębiorców, którzy ucierpieli w powodu występowania w Polsce koronawirusa. Chciałbym podkreślić, że nawet w czasach epidemii ZUS ma prawo weryfikować prawidłowość wykorzystania tej pomocy i to, czy ona w ogóle przysługiwała danemu przedsiębiorcy. ZUS ma do tego instrumenty. Warunki, które musi spełnić wnioskodawca, są do sprawdzenia. W przypadku samozatrudnionych przekazane informacje można weryfikować we współpracy z Krajową Administracją Skarbową. ZUS ma takie doświadczenia i już to robi. Zakład ma pięć lat na wydanie decyzji o nienależnie pobranym świadczeniu. 

Czekamy na Wasze pytania: ekg@tok.fm

Więcej o Tarczy Finansowej można posłuchać TUTAJ lub przeczytać TUTAJ. O sytuacji przedsiębiorców i całej gospodarki Maciej Głogowski rozmawia z gośćmi Magazynu EKG od poniedziałku do piątku po 9:00.

SPRAWDŹ INNE PYTANIA I ODPOWIEDZI >>

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM