KE: Polskie PKB skurczy się w tym roku o 4,3 proc. To najmniejszy spadek w całej Unii Europejskiej

Komisja Europejska prognozuje wzrost bezrobocia w UE - w strefie euro ma skoczyć w tym roku do poziomu 9,6 proc. a w całej UE do 9 proc. Z unijnych danych wynika, że w Polsce w 2020 roku bezrobocie wyniesie 7,5 procent.
Zobacz wideo

Zestawienie przygotowane przez analityków z Brukseli jest pierwszym od czasu wybuchu pandemii koronawirusa. Pokazuje ono, że żadne z państw UE nie obroni się przed załamaniem gospodarczym, choć różnice, co do jego przebiegu mogą być spore. Dynamiczny wzrost, jaki ma nastąpić 2021 roku, nie spowoduje odrobienia wszystkich strat.

Komisja Europejska uważa, że choć deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w Polsce poważnie wzrośnie w 2020 roku, to w 2021 roku spadnie do 3,8 proc. PKB. W 2019 roku wynosił 0,7 proc. Eksperci KE szacują też, że dług sektora instytucji rządowych i samorządowych w relacji do PKB w Polsce wzrośnie do około 58 proc. w latach 2020- 2021. W 2019 roku wynosił 46 proc. PKB.

Z prognozy wynika, że konsumpcja prywatna w Polsce znacznie spadnie w 2020 roku, a inwestycje prywatne prawdopodobnie pójdą podobną ścieżką.

Polska z jednym z najmniejszych spadków

W całej Unii Europejskiej PKB ma spaść w tym roku o 7,4 proc., a w przyszłym wzrosnąć o 6,1 proc. W krajach strefy euro ma to być odpowiednio 7,7 proc. i 6,3 proc. Największa gospodarka Unii i nasz największy partner handlowy - Niemcy -  odnotują spadek rzędu 6,5 proc. w tym roku oraz wzrost 5,9 proc. w przyszłym. Sporo gorzej ma sytuacja wyglądać we Francji, gdzie PKB ma tąpnąć o 8,2 proc.

W najciemniejszych barwach prognozy KE malują sytuację na południu Europy i to nie tylko w krajach najmocniej dotkniętych koronawirusem, ale też tam, gdzie turystyka odgrywa dużą rolę. We Włoszech gospodarka ma skurczyć się w tym roku o 9,5 proc., a przewidywane na 2021 rok odbicie ma być w wysokości 6,5 proc. W Hiszpanii PKB ma spaść o 9,4 proc. w tym roku i wzrosnąć o 7 proc. w 2021 roku. W Grecji gospodarka ma załamać się najmocniej - prognozowany spadek PKB to 9,7 proc. w tym roku, a w przyszłym ma być odnotowany wzrost 7,9 proc.  

Grecja przoduje też, jeśli chodzi o prognozowany poziom bezrobocia. Z opublikowanych dziś prognoz wynika, że w tym kraju bezrobocie wzrośnie do poziomu 19,9 proc. Niewiele lepiej (18,9 proc. bezrobotnych) ma być w Hiszpanii. Do 11,8 proc. bezrobocie ma wzrosnąć we Włoszech, a do 10,1 proc. we Francji.

W Niemczech bezrobocie ma wynieść w tym roku 9,2 proc., natomiast w Polsce 7,5 proc. W przyszłym roku sytuacja ma się poprawiać - poziom bezrobocia w UE ma spaść do 7,9 proc., a w strefie euro do 8,6 proc.

Dług publiczna i inflacja rosną

Dług publiczny krajów strefy euro przekroczy 102 proc. PKB w tym roku; do 196 proc. PKB podskoczy w Grecji, do 159 proc. we Włoszech i do 116 proc. we Francji i Hiszpanii - wynika z przedstawionych w środę prognoz gospodarczych Komisji Europejskiej.

Deficyt sektora publicznego ze względu na działania osłonowe dla gospodarek wzrośnie w strefie euro w tym roku do poziomu 8,5 proc. PKB, z 0,6 proc. PKB w 2019 roku. Sytuacja ma się poprawić w 2021 roku, kiedy deficyt ma spaść do 3,5 proc. PKB.

Inflacja w strefie euro wyniesie w tym roku 0,2 proc., a w całej UE 0,6 proc. Pod tym względem widać spore różnice między krajami zachodnimi, a tymi z naszej części Europy, gdzie inflacja ma przekraczać 2 proc. W Polsce i Rumunii prognozowany wzrost cen ma sięgnąć 2,5 proc., a na Węgrzech 3 proc. Tymczasem w Niemczech ma to być 0,3 proc., we Francji 0,4 proc., a we Włoszech ma nastąpić deflacja wynosząca 0,3 proc.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM