wysTARCZY zapytać: Czy wsparcie dostaniemy na pracowników z zagranicy? [PYTANIE 15]

Masz pytanie dotyczące Tarczy Antykryzysowej? wysTARCZY zapytać! Codziennie w Magazynie EKG odpowiadamy na pytania Słuchaczy. Dziś gościem audycji był Paweł Żebrowski, rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a pytania - wyjątkowo - były dwa.
Zobacz wideo

Do redakcji TOK FM tym razem dotarło następujące pytanie:

Chciałbym zapytać o świadczenie postojowe dla umów cywilnoprawnych. Prowadzę salon masażu tajskiego i zatrudniam pracowników na umowę-zlecenie. Złożyłem w ZUS wniosek RSP-C dla trzech pracownic. Dwie masażystki obywatelki Tajlandii i jedna Polka. Polka dostała świadczenie, a panie z Tajlandii nie. Chciałbym zapytać dlaczego? Panie pracują legalnie, mają PESEL, nie mają żadnych zaległości podatkowych.

Na pytanie odpowiedział Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS:

Zgodnie z ustawą świadczenie postojowe przysługuje także cudzoziemcom, którzy legalnie przebywają na terytorium Polski i legalnie pracują. Trudno jest mi odnieść się do tej konkretnej sytuacji, być może były jakieś niejasności we wniosku. Wówczas ZUS musi wszcząć postępowanie wyjaśniające, jeśli będzie miał jakieś wątpliwości, mailowo lub telefonicznie skontaktuje się z wnioskodawcą. Zgodnie z ustawą ZUS wypłaca świadczenie postojowe niezwłocznie po wyjaśnieniu ostatniej okoliczności niezbędnej do przyznania tego świadczenia. Proszę o cierpliwość.

A drugie pytanie brzmi:

Na portalu ZUS kilka dni temu pojawiła się informacja, że to świadczenie będzie wypłacane nie, jak początkowo podano, raz na trzy trzy miesiące, ale co miesiąc i że będą nowe druki, a jeżeli wniosek został już złożony, to będzie można złożyć go ponownie. Żadnych nowych wniosków nie zamieszczono, a informacja o comiesięcznych świadczeniach zniknęła. Czy i co się zmieniło?

A odpowiedź brzmi:

15 kwietnia weszła ustawa, która pozwala, by świadczenie postojowe było wypłacane nie więcej niż trzy razy. Na początku trzeba złożyć wniosek o wypłatę postojowego, a później składa się kolejne oświadczenia, że sytuacja nie uległa poprawie. Wówczas świadczenie otrzymuje się drugi i trzeci raz. 

Czekamy na Wasze pytania: ekg@tok.fm

Więcej o Tarczy Finansowej można posłuchać TUTAJ lub przeczytać TUTAJ. O sytuacji przedsiębiorców i całej gospodarki Maciej Głogowski rozmawia z gośćmi Magazynu EKG od poniedziałku do piątku po 9:00.

SPRAWDŹ INNE PYTANIA I ODPOWIEDZI >>

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM