wysTARCZY zapytać: Gdy ZUS mówi, że nie zalegam, a PFR odrzuca wniosek, "bo zalegam" [PYTANIE 16]

Masz pytanie dotyczące Tarczy Antykryzysowej? wysTARCZY zapytać! Codziennie w Magazynie EKG odpowiadamy na pytania Słuchaczy. Dziś gościem audycji była Eliza Kruczkowska, Dyrektor Departamentu Rozwoju Innowacji PFR, a pytanie dotyczyło kwestii niezalegania.
Zobacz wideo

Do redakcji TOK FM dotarło takie pytanie, które powtórzyło się w wielu mailach:

Złożyłam wniosek i dostałam odpowiedź odmowną z takim uzasadnieniem: w odniesieniu do pola dotyczącego braku zalegania przez Przedsiębiorcę na dzień 31 grudnia 2019 r. z płatnościami podatków, Przedsiębiorca udzielił odpowiedzi pozytywnej, podczas gdy odpowiedź ta, na podstawie danych pozyskanych przez PFR ze wspomnianych wyżej źródeł, powinna być negatywna.

Natomiast na stronie banku, gdy wypełnia się wniosek, w oświadczeniu jest mowa o niezaleganiu na dzień 31 grudnia 2019 LUB na dzień składania wniosku. Nie można udzielić odpowiedzi negatywnej tylko pozytywnej, bo trzeba spełnić jeden z warunków o niezaleganiu - inaczej nie można wysłać wniosku. Co mam z tym zrobić? Bank też jak na razie nie bardzo wie, a z PFR na infolinii nie można się skontaktować. 

To jeden z wielu maili, w których słuchacze skarżą się na podobny problem - ZUS twierdzi, że nie zalegają z płatnością, a potem składają wniosek do PFR i w odpowiedzi słyszą zupełnie co innego. Dlaczego tak jest? I jak rozwiązać ten problem?

Na pytanie odpowiedziała Eliza Kruczkowska, Dyrektor Departamentu Rozwoju Innowacji PFR:

Zachęcam do kontaktów z bankami, bo to one identyfikują przedsiębiorcę, więc tu kontakt z PFR nie ma sensu - tylko tą drogą można kontaktować się z Funduszem.

I teraz wyjaśnijmy. Decyzję pozytywną otrzyma taka firma, która nie zalega z płatnościami na ubezpieczenie społeczne - weryfikujemy to z pakietem danych, które otrzymujemy z ZUS, i nie zalega z płatnościami podatków - tu dane dostajemy z urzędów skarbowych. I chodzi tu o informacje na 31 grudnia 2019 lub na dzień złożenia wniosku. Jeśli firma zalegała na dzień 31 grudnia 2019 roku, a nie zalega w dniu składania wniosku, spełnia kryteria otrzymania wsparcia. Podobnie jest, jeśli firma nie zalegała na 31 grudnia, a zalega na dzień, w którym składany jest wniosek. Którykolwiek okres nie wybierzemy, będzie on dotyczył zarówno składek do ZUS, jak i podatków. 

Czekamy na Wasze pytania: ekg@tok.fm

Więcej o Tarczy Finansowej można posłuchać TUTAJ lub przeczytać TUTAJ. O sytuacji przedsiębiorców i całej gospodarki Maciej Głogowski rozmawia z gośćmi Magazynu EKG od poniedziałku do piątku po 9:00.

SPRAWDŹ INNE PYTANIA I ODPOWIEDZI >>

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM