wysTARCZY zapytać: Inne informacje z ZUS, a inne z PFR [PYTANIE 17]

Masz pytanie dotyczące Tarczy Antykryzysowej? wysTARCZY zapytać! Codziennie w Magazynie EKG odpowiadamy na pytania Słuchaczy. Dziś gościem audycji był Paweł Żebrowski, rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który odpowiadał na to samo pytanie, z którym w poprzednim odcinku mierzyła się Eliza Kruczkowska.
Zobacz wideo

Złożyłam wniosek i dostałam odpowiedź odmowną z takim uzasadnieniem: w odniesieniu do pola dotyczącego braku zalegania przez Przedsiębiorcę na dzień 31 grudnia 2019 r. z płatnościami podatków, Przedsiębiorca udzielił odpowiedzi pozytywnej, podczas gdy odpowiedź ta, na podstawie danych pozyskanych przez PFR ze wspomnianych wyżej źródeł, powinna być negatywna.

Natomiast na stronie banku, gdy wypełnia się wniosek, w oświadczeniu jest mowa o niezaleganiu na dzień 31 grudnia 2019 LUB na dzień składania wniosku. Nie można udzielić odpowiedzi negatywnej tylko pozytywnej, bo trzeba spełnić jeden z warunków o niezaleganiu - inaczej nie można wysłać wniosku. Co mam z tym zrobić? Bank też jak na razie nie bardzo wie, a z PFR na infolinii nie można się skontaktować.

To pytanie, na które w poprzednim odcinku odpowiadała Eliza Kruczkowska z PFR. Tym razem Maciej Głogowski zadał je Pawłowi Żebrowskiemu, rzecznikowi ZUS:

W przypadku złożenia wniosku o wsparcie w ramach tarczy finansowej ZUS przekazuje do PFR dane dotyczące zatrudnienia i salda na koncie płatnika. Jednocześnie informuje o nadpłatach, jeśli takie widnieją. Z naszych informacji wynika, że incydentalnie PFR odmawiał przyznania subwencji w związku z nadpłatą - z naszych informacji wynika, że ta nieprawidłowość została wyeliminowana. Jednak ZUS nie monitoruje, w jaki sposób inne systemy interpretują dane przez Zakład przekazywane. W razie jakichkolwiek wątpliwości proszę informować Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a my będziemy się starali przekazywać dane i pomagać rozwiązać problem. 

Czekamy na Wasze pytania: ekg@tok.fm

Więcej o Tarczy Finansowej można posłuchać TUTAJ lub przeczytać TUTAJ. O sytuacji przedsiębiorców i całej gospodarki Maciej Głogowski rozmawia z gośćmi Magazynu EKG od poniedziałku do piątku po 9:00.

SPRAWDŹ INNE PYTANIA I ODPOWIEDZI >>

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM