Wiadomo już, kiedy będziemy mogli pójść do fryzjera i restauracji. Rząd podał datę

Koronawirus w Polsce. Rząd ogłosił dzisiaj, kiedy rozpocznie się trzeci etap luzowania obostrzeń. Tym razem odmrażanie gospodarki ma dotyczyć salonów fryzjerskich i kosmetycznych.
Zobacz wideo

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w środę, kiedy rozpoczniemy trzeci etap odmrażania gospodarki. - Od 18 maja mogą zostać otwarte zakłady fryzjerskie, kosmetyczne i wszelkie tego typu usługi. Oczywiście w rygorze sanitarnym. W przypadku zakładów fryzjerskich apeluję, żeby to było umawianie się przez internet czy przez telefon na konkretne godziny, tak żeby nie gromadzili się ludzie w zakładach fryzjerskich, tylko żeby to dystansowanie społeczne i odpowiednia higiena mogła być tam utrzymana - powiedział Morawiecki.  

Luzowanie obostrzeń. Wracają restauracje

Od 18 maja częściowo otwierane mają być też restauracje, bary i kawiarnie. Również w odpowiednim reżimie sanitarnym. Wprowadzony będzie limit osób w lokalu - 1 osoba na 4 metry kwadratowe. Stoliki będą musiały być dezynfekowane po każdym kliencie. A między stolikami należy zachować 2 metry odległości. Obsługa będzie musiała nosić maseczki i rękawiczki. Rząd zachęca, żeby w miarę możliwości otwierać ogródki. 

Od poniedziałku zmienią się też limity osób w środkach komunikacji publicznej - będzie to 30 proc. wszystkich miejsc w pojeździe (siedzących i stojących). Od poniedziałku wprowadzona zostanie szersza możliwość uprawiania sportu w otwartych przestrzeniach. Otwarte zostaną pełnowymiarowe boiska piłkarskie, będzie na nich mogło przebywać 22 osoby plus 4 trenerów. Wróci możliwość korzystania z sal i hal sportowych. 

Więcej osób w kościołach

Zmieniają się też restrykcje  związane z przebywaniem wiernych w miejscach sprawowania kultu religijnego i na innych uroczystościach religijnych. Od niedzieli 17 maja podczas mszy lub innego obrzędu na 1 uczestnika musi przypadać 10 m kwadratowych. Dotychczas na 1 osobę przypadało 15 m kwadratowych.

Zmiany w kulturze

Poluzowanie obostrzeń nastąpi również w świecie kultury. I tak od 18 maja możliwe będą m.in.: działalność kin plenerowych (w tym samochodowych), wznowienie prac na planach filmowych (z uwzględnieniem rygorów sanitarnych), wznowienie nagrań fonograficznych i audiowizualnych w instytucjach kultury, indywidualne zajęcia na uczelniach artystycznych, wznowienie prób i ćwiczeń.

Częściowy powrót do szkół

Od 25 maja w klasach 1-3 podstawówek zostanie uruchomiona opieka nad dziećmi. Od tej daty umożliwione zostaną konsultacje maturzystów i ósmoklasistów z nauczycielami. Od 1 czerwca umożliwimy wszystkim uczniom takie konsultacje. Morawiecki zapewnił, że rodzice będą decydować o tym, czy dziecko zostanie posłane na zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne. - Utrzymujemy jednocześnie też możliwość otrzymania od państwa zasiłku opiekuńczego - taką, jaka jest do tej pory, tak, żeby była opcja, możliwość dla tych z państwa, którzy się tego obawiają lub wolą, żeby pociechy pozostały w domu jest dowolność, ale też prosimy samorządowców, dyrekcję szkół, żeby w podobnym cyklu, jak to się działo w przedszkolach, uruchomili taką możliwość dla tych osób, które muszą wrócić do pracy - mówił premier.

Szef MEN Dariusz Piontkowski poinformował, że od 18 maja umożliwione zostaną zajęcia praktyczne w szkołach ponadlicealnych. - Od 18 maja umożliwimy też zdobycie np. prawa jazdy - powiedział Piontkowski. 

Od 25 maja ma zostać przywrócona możliwość prowadzenia na uczelniach: zajęć dydaktycznych (dla studentów ostatnich lat studiów), zajęć, które nie mogą być realizowane zdalnie.

Powrót do zajęć dotyczy również kształcenia doktorantów i zajęć organizowanych np. w laboratoriach i centrum symulacji medycznej.

Takie decyzje zapadły na wczorajszym posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Dystans społeczny nadal obowiązuje

Łukasz Szumowski, minister zdrowia, zwracał uwagę na konieczność zachowania reżimu sanitarnego mimo poluzowania kolejnych obostrzeń. - Apeluję o trzymanie się ścisłe tych reguł, choćby takich, że w zakładach fryzjerskich czy kosmetycznych nie może być czynnej poczekalni, nie możemy siedzieć i czekać tam w tłumie osób obcych, umawiajmy się na konkretną godziną, na konkretną wizytę czy też nie możemy siedzieć w tłumie w restauracji czy kawiarni - mówił minister zdrowia.

- Bardzo dużo od nas zależy, bardzo dużo zależy od tego, jak my będziemy funkcjonowali, ale na dzisiaj w Polsce żaden medyk nie musiał podejmować decyzji kto ma żyć, a kto nie będzie miał dostępu do respiratora, nie było sytuacji, gdzie pacjenci w szpitalach zakaźnych leżeli pokotem na korytarzach, a respiratory były wstawiane również do hal i tymczasowo zbudowanych szpitali; tego uniknęliśmy i mam nadzieję, że nigdy taka sytuacja w Polsce nie będzie miała miejsca - powiedział Szumowski.

Koronawirus w Polsce. Polacy tęsknią za fryzjerami

9 maja wicepremier Jadwiga Emilewicz wyrażała nadzieję, że w drugiej połowie maja otwarte zostaną salony fryzjerskie oraz restauracje. Również minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiadał, że jeśli sytuacja w Polsce nie będzie "alarmowa", utrzymany będzie dwutygodniowy odstęp "między jednym luzowaniem a drugim".

Tymczasem faktycznie Polacy bardzo tęsknią za usługami fryzjerskimi i kosmetycznymi; ich odmrożenia chce blisko 70 proc. badanych - wynika z sondażu IBRiS, którego rezultaty opublikowała "Rzeczpospolita" 12 maja. 

Salony będą musiały działać według nowych zasad bezpieczeństwa. Zostaną wprowadzone limity klientów, a między oczekującymi na obsługę będą musiały być zachowane odpowiednie odległości. Do tego każdą wizytę poprzedzi krótki wywiad na temat stanu zdrowia klienta.

Koronawirus w Polsce. Luzowanie obostrzeń

Rząd stopniowo luzuje obostrzenia, które zaczęto wprowadzać w pierwszej połowie marca. Od ponad tygodnia działają galerie handlowe, przedszkola i żłobki, biblioteki i inne placówki kulturalne.

Pierwszy etap rezygnacji z niektórych obostrzeń i zakazów wprowadzanych przez rząd w wyniku epidemii koronawirusa został wdrożony 20 kwietnia. Od tego dnia można m.in. przemieszczać się w celach rekreacyjnych, wchodzić do lasów i parków Zwiększona została dopuszczalna liczba klientów w sklepach oraz wiernych w miejscach kultu religijnego. Od 4 maja otwarte zostały galerie handlowe, hotele i miejsca noclegowe (z odpowiednimi ograniczeniami), niektóre instytucje kultury, a od 6 maja mogą być otwierane żłobki i przedszkola (ostateczna decyzji w tej sprawie należy do samorządów).

DOSTĘP PREMIUM