Czy pracodawca ma obowiązek dopłacić do bonu turystycznego od rządu? Wiceminister doradza... negocjacje

Ministerstwo Rozwoju zapowiada jak najszybsze wprowadzenie bonów turystycznych, w wysokości 1000 złotych. W TOK FM wiceminister Andrzej Gut-Mostowy wyjaśniał, w jaki sposób będą one finansowane i co stanie się, jeśli pracodawca nie będzie mógł pokryć nałożonej na niego części.
Zobacz wideo

W Magazynie EKG Andrzej Gut-Mostowy, wiceminister rozwoju, opowiadał o mającym powstać projekcie ustawy dotyczącym bonów turystycznych. Mają je otrzymać osoby zatrudnione na umowę o pracę, których zarobki nie przekraczają średniej krajowej. To pomysł na wsparcie branży turystycznej, która ucierpiała w wyniku pandemii koronawirusa. Każdy, kto otrzyma bon, będzie mógł opłacić np. nocleg w pensjonacie, spływ kajakowy itp. 

Bon turystyczny. Czy pracodawca ma obowiązek do niego dopłacić?

Projektowana wartość bonu to 1000 zł. Jak tłumaczył wiceminister, 900 zł to pieniądze niejako "darowane", z budżetu państwa, natomiast pozostałe 100 zł będzie formą premii od pracodawcy. Prowadzący program Maciej Głogowski pytał więc, czy pracodawca będzie miał obowiązek dołożenia tych pieniędzy.

- Nie ma obowiązku. To jest jego dobrowolna decyzja. Te 100 złotych, które ma dać pracodawca, będzie mogło być także pokryte z Zakładowych Funduszy Socjalnych, które funkcjonują w wielu firmach. (...). Natomiast w tych firmach, gdzie nie ma Zakładowego Funduszu Socjalnego, to jest rzeczywiście element rozmowy, negocjacji, forma premii, lub forma dogadania się pomiędzy pracownikiem a pracodawcą - mówił Andrzej Gut-Mostowy. 

Co jednak stanie się, jeśli pracodawcy po prostu nie będzie stać na dopłacenie 10 proc. wartości bonu? Jak przyznał gość TOK FM, "nie ma możliwości", by pracownik otrzymał bon w wysokości 900 zł. - Ten bon to jest pewien pakiet, czyli to jest 1000 zł - stwierdził kategorycznie Gut-Mostowy oraz dodał: - To jest bardzo preferencyjna sytuacja dla pracownika, który dostaje "za darmo" 900 zł, tak że opłaca mu się tak rozmawiać z pracodawcą, aby jednak dołożył te 100 zł albo się dogadają po połowie i ktoś zrobi kilka godzin więcej w pracy. Na tę chwilę nie możemy żadnych tego typu sytuacji projektować. To musi być element rozmowy i pewnej umowy pomiędzy pracownikiem i pracodawcą - stwierdził wiceminister rozwoju. 

Bon turystyczny. Czy można go odstąpić? 

Maciej Głogowski zastanawiał się również, czy w sytuacji, kiedy ktoś nie będzie chciał lub mógł skorzystać z bonu turystycznego, będzie mógł go odstąpić innej osobie.

- Tak, to będzie bon w formie karty kredytowej, ale oczywiście on będzie możliwy do wykorzystania w ramach rodziny. Czyli na pewno współmałżonek, dzieci, będą mogły wykorzystać ten bon turystyczny - wyjaśniał wiceminister. 

Bon turystyczny. Kiedy zacznie obowiązywać?

Jak zapewniał Andrzej Gut-Mostowy zapewniał, że chciałby, aby bony turystyczne zaczęły obowiązywać jak najszybciej.  - Ja bym bardzo chciał i jest oczekiwanie duże w branży turystycznej, aby jak najszybciej te środki znalazły się na rynku turystycznym, natomiast mam nadzieję, że szybkie decyzje i szybkie prace pozwolą, żeby jednak już lipiec, sierpień - jesteśmy na to przygotowani - żeby można było to wprowadzić w życie - przekonywał gość TOK FM.

Sceptycznie wobec zapowiedzi wprowadzenia bonów już w tym sezonie odniósł się jednak na antenie TOK FM Andrzej Kindler, wiceprezes Polskiej Izby Turystyki. Głogowski chciał, więc wiedzieć, kiedy będzie gotowa ustawa. - My w departamencie turystyki stoimy w blokach, jesteśmy zwarci i gotowi do pracy, nawet jesteśmy już po rozgrzewce, tak że możemy ruszyć do roboty w każdej chwili. Musimy mieć tylko odpowiednie decyzje (...) - mówił wiceminister.

Dziennikarz TOK FM zwrócił jednak ustawę, że jeśli ustawa nie jest jeszcze przygotowana, to zapowiedzi dotyczące wejścia w życie bonów już w te wakacje brzmią raczej wątpliwie. - Myślę, że jesteśmy w stanie w kilka tygodni przygotować taką ustawę - zapewnił Gut-Mostowy.

- Za sześć tygodni jest lipiec - przypomniał jednak prowadzący program. 

- Kilka tygodni to są także dwa tygodnie - oznajmił gość TOK FM. 

Całej rozmowy posłuchasz wygodnie także na telefonie dzięki aplikacji TOK FM.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM