wysTARCZY zapytać: Szczególne problemy turystyki [PYTANIE 20]

Masz pytanie dotyczące Tarczy Antykryzysowej? wysTARCZY zapytać! Codziennie w Magazynie EKG odpowiadamy na pytania Słuchaczy. Dziś gościem audycji był Dariusz Gałązka, a pytanie dotyczyło branży turystycznej.
Zobacz wideo

Do redakcji TOK FM dotarło poniższe pytanie:

Proszę o pomoc, której nie mogę otrzymać ani w PFR, ani w obsługującym mnie banku. Otrzymałem całkowitą odmowę wypłaty. Jestem biurem zajmującym się turystyką przyjazdową do Polski i rozliczam się na podstawie VAT MARŻA. Mam spadek obrotów wynoszący 100 proc. Zatrudnienie wynosi 6,5 etatu i jest niezmienne od kilku lat, przychód netto przekracza 2 mln euro, a suma bilansowa nie przekracza 2 mln euro. W kilku poprzednich latach obrachunkowych wyjściowe dane były podobne. We wniosku do PFR podałem informację, że mój rzeczywisty obrót przekroczył 12 mln zł za 2019 rok zł, PRF potwierdził, że tylko nieco ponad 2 mln, bo wziął dane z deklaracji VAT-7. Deklaracja ta w naszym przypadku pokazuje jedynie kwotę marży netto, a nie faktyczny przychód. Finalnie przychód jest zaniżony o 10 mln zł. Kwotę przychodu netto wykazujemy w Rachunku Zysków i Strat. Ilość etatów bank automatycznie zaokrąglił do siedmiu. Czy mam składać wniosek jako małe i średnie przedsiębiorstwo, czy jako mikro? Myślę, że mój przypadek nie jest odosobniony w najbardziej poszkodowanej branży, gdzie usługi turystyczne rozliczane są za pomocą VAT MARŻA. 

Na pytanie odpowiedział Dariusz Gałązka, partner w kancelarii Grant Thornton:

Kwalifikacji kategorii firmy dokonujemy na podstawie liczby zatrudnienia i obrotu rocznego lub sumy bilansowej. Do mikroprzedsiębiorców zaliczamy tych, którzy zatrudniają od 1 do 9 osób i tutaj ten parametr jest spełniony. Poza tym obrót przekracza 2 mln euro, a suma bilansowa - nie przekracza. To powoduje, że nie jest spełniony drugi wymóg uznania firmy za małą lub średnią, a więc wniosek należy składać jako mikroprzedsiębiorca. 

Drugi aspekt to obrót. Faktycznie przez jakiś czas analizowano dane w oparciu o dane z deklaracji VAT. W branży turystycznej mamy dosyć wyjątkową sytuację - w deklaracji VAT nie wykazujemy obrotu, tylko marżę, która jest przedmiotem opodatkowania. Na dziś ten aspekt został już uwzględniony przez PFR - we wnioskach należy zaznaczyć odpowiednie pole mówiące, że przedsiębiorstwo jest z branży turystycznej i na zasadzie oświadczenia podać wielkość obrotów, która wynika z Rachunku Zysków i Strat. 

Czekamy na Wasze pytania: ekg@tok.fm

Więcej o Tarczy Finansowej można posłuchać TUTAJ lub przeczytać TUTAJ. O sytuacji przedsiębiorców i całej gospodarki Maciej Głogowski rozmawia z gośćmi Magazynu EKG od poniedziałku do piątku po 9:00.

SPRAWDŹ INNE PYTANIA I ODPOWIEDZI >> 

TOK FM PREMIUM