Zakaz sprzedaży papierosów mentolowych wchodzi w życie. "Są nawet bardziej szkodliwe od 'normalnych'"

20 maja 2020 roku wchodzi w życie zakaz sprzedaży papierosów mentolowych i tych "z kulką". To efekt dyrektywy Unii Europejskiej z 2014 roku, tej która wprowadziła między innymi obrazki i ostrzeżenia na paczkach papierosów. Zakaz sprzedaży nie będzie jednak dotyczył papierosów elektronicznych, podgrzewaczy tytoniu oraz cygar i cygaretek.
Zobacz wideo

Dyrektywa z 2014 roku to pokłosie unijnej walki z paleniem papierosów i z chorobami, które są efektem długotrwałego palenia. Jej skutkiem jest zakaz sprzedaży papierosów mentolowych, wchodzący w życie 20 maja 2020 roku. Zdaniem dr hab. Łukasza Balwickiego z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego zmiany i tak wchodzą w życie bardzo późno. Ponieważ sprzedaż tych papierosów ma duże znaczenie dla funkcjonowania naszego rynku, Polska bezskutecznie odwoływała się w sprawie tego przepisu do Unii. - Broniono interesów ekonomicznych, nie zważając na to, że papierosy mentolowe są właśnie czynnikiem sprzyjającym inicjacji palenia - przekonywał dr Balwicki. 

Naukowcy od dawna ostrzegają, że papierosy mentolowe są szkodliwe. - Wszelkie smaki i aromaty, dodawane do papierosów, maskują naturalnie gorzki smak tytoniu, a to sprzyja temu, że więcej młodych ludzi wchodzi w nałóg tytoniowy - wyjaśnia ekspert i dodaje, że mentolowe papierosy są nawet bardziej szkodliwe od "normalnych". - Ukrywają szkodliwe właściwości tytoniu. Udowodniono naukowo, że mentol łagodzi odczucia. Chłodzi gardło, znieczula je, maskując toksyczność tytoniu. Wprawia konsumenta w błogie poczucie bezpieczeństwa, że produkt, który pali, nie jest aż tak bardzo szkodliwy - podkreśla dr Balwicki. 

Zakaz może wpłynąć na to, że mniej Polaków będzie paliło, albo zyska powód, żeby w ogóle nie zaczynać palić. - Zabranie tej możliwości maskowania mentolem sprzyja temu, że na rynku pozostaną tylko papierosy, które brzydko pachną i jeszcze gorzej smakują. A to obniża ich atrakcyjność - dodaje ekspert. 

Zakaz sprzedaży "mentoli". Czarny rynek zyska?

Jak informowała w ubiegłym tygodniu Polska Izba Handlu, nasz kraj  wyróżnia się na tle państw UE, jeśli chodzi o konsumpcję mentolowych wyrobów tytoniowych. Stanowią one u nas blisko 30 proc. rynku. I choć dyrektywa o zakazie sprzedaży papierosów mentolowych może wielu palaczy skłonić do rzucenia nałogu, niesie też za sobą pewne niebezpieczeństwa. - To czołowe zagrożenie, że palacze zaczną szukać ulubionych papierosów na czarnym rynku, dodatkowo zachęceni niższą ceną tych nielegalnych. Zgodnie z dostępnymi danymi deklaruje to aż 20 proc. palaczy – ostrzegał szef Polskiej Izby Handlu Maciej Ptaszyński.

Stąd apel Izby do do służb państwowych, aby po 20 maja zintensyfikować działania ograniczające przemyt i ewentualną nielegalną produkcję wyrobów mentolowych.

Zakaz sprzedaży papierosów mentolowych. Co w zamian?

Wiele sklepów organizuje tuż przed wprowadzenie zakazu wyprzedaże mentolowych papierosów. Jeżeli po 20 maja w punktach sprzedaży pozostaną papierosy mentolowe, to właściciele muszą skontaktować się z dystrybutorem czy hurtownią i ustalić, w jaki sposób należy je wycofać i ewentualnie zutylizować.

Zakaz sprzedaży mentolowego tytoniu nie dotyczy e-papierosów, cygar, cygaretek i podgrzewaczy tytoniu, Jednak w niedalekiej przyszłości i na ten ostatni wyrób może zostać podniesiona akcyza, co poskutkuje zapewne wyższą ceną. "Gazeta Wyborcza" donosiła, że może to nastąpić już w lipcu. Na początku 2020 roku "normalne” papierosy zostały obłożone podatkiem wyższym o 10 procent. - Badania coraz wyraźniej pokazują, że dodatki smakowe i zapachowe podwyższają toksyczność alternatywnych wyrobów nikotynowych. Producenci tłumaczą, że są one dopuszczone do konsumpcji w produktach spożywczych, zapominając dopowiedzieć, że te związki są podgrzewane i trafiają bezpośrednio do płuc. Posuwają się do stosowania coraz atrakcyjniejszych aromatów tak, aby docierać do młodych ludzi - przestrzega dr Balwicki. 

W Polsce wyroby tytoniowe sprzedaje się w ponad 100 tys. punktów detalicznych. Każdego roku kategoria ta odpowiada za ok. 25 mld zł przychodów budżetowych z tytułu podatków.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM