wysTARCZY zapytać: Co jeszcze w tarczy poprawia PFR? [PYTANIE 21]

Masz pytanie dotyczące Tarczy Antykryzysowej? wysTARCZY zapytać! Codziennie w Magazynie EKG odpowiadamy na pytania Słuchaczy. Dziś gościem audycji była Eliza Kruczkowska, Dyrektor Departamentu Rozwoju Innowacji PFR, a pytanie dotyczyło - ponownie - problemów z rozliczeniem firmy z branży turystycznej.
Zobacz wideo

Ponownie zadajemy to samo pytanie, które padło w poprzednim odcinku:

Otrzymałem całkowitą odmowę wypłaty. Jestem biurem zajmującym się turystyką przyjazdową do Polski i rozliczam się na podstawie VAT MARŻA. Mam spadek obrotów wynoszący 100 proc. Zatrudnienie wynosi 6,5 etatu i jest niezmienne od kilku lat, przychód netto przekracza 2 mln euro, a suma bilansowa nie przekracza 2 mln euro. W kilku poprzednich latach obrachunkowych wyjściowe dane były podobne. We wniosku do PFR podałem informację, że mój rzeczywisty obrót przekroczył 12 mln zł za 2019 rok zł, PRF potwierdził, że tylko nieco ponad 2 mln, bo wziął dane z deklaracji VAT-7. Deklaracja ta w naszym przypadku pokazuje jedynie kwotę marży netto, a nie faktyczny przychód. Finalnie przychód jest zaniżony o 10 mln zł. Kwotę przychodu netto wykazujemy w Rachunku Zysków i Strat. Ilość etatów bank automatycznie zaokrąglił do siedmiu. Czy mam składać wniosek jako małe i średnie przedsiębiorstwo, czy jako mikro? Myślę, że mój przypadek nie jest odosobniony w najbardziej poszkodowanej branży, gdzie usługi turystyczne rozliczane są za pomocą VAT MARŻA.

Jednak o odpowiedź poprosiliśmy tym razem Elizę Kruczkowską, Dyrektor Departamentu Rozwoju Innowacji PFR:

Mamy świadomość, że występują błędy i pojawiają się problemy. Pracujemy nad tym, żeby rozszerzyć tę definicję, dlatego proszę, by państwo jeszcze chwileczkę poczekali i wstrzymali się do poniedziałku. I uspokajam, że pieniędzy wystarczy. 

Czekamy na Wasze pytania: ekg@tok.fm

O sytuacji przedsiębiorców i całej gospodarki Maciej Głogowski rozmawia z gośćmi Magazynu EKG od poniedziałku do piątku po 9:00.

SPRAWDŹ INNE PYTANIA I ODPOWIEDZI >> 

TOK FM PREMIUM