wysTARCZY zapytać: Co ze spółkami komunalnymi? [PYTANIE 23]

Masz pytanie dotyczące Tarczy Antykryzysowej? wysTARCZY zapytać! Codziennie w Magazynie EKG odpowiadamy na pytania Słuchaczy. Dziś gościem audycji była Eliza Kruczkowska, Dyrektor Departamentu Rozwoju Innowacji PFR, a pytanie dotyczyło pomocy dla spółek komunalnych.
Zobacz wideo

Do redakcji TOK FM dotarło tym razem takie pytanie:

Otrzymaliśmy subwencję z PFR, ale prawdopodobnie będziemy musieli ją w całości zwrócić. PFR nie chce traktować nas, spółek komunalnych (szczególnie deficytowych, zajmujących się sportem i kulturą) jako MŚP, tylko jako duże przedsiębiorstwa, kierując się dyrektywą Komisji Europejskiej. Tylko że spółki komunalne zarządzające infrastrukturą sportową w większości nie były i tym bardziej nie będą rentowne. Zatrudniają kilkadziesiąt osób i bardzo daleko im do definicji dużego przedsiębiorstwa.

PFR zapowiada kolejną zmianę regulaminu 28 maja. We wcześniejszym było jedynie napisane w par. 10 ust. 5, że firmy mające min. 25 proc. udziałów organów publicznych są traktowane jako duże firmy.Teraz już mówią wprost, że to dotyczy firm z udziałem Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego. To pogrąży nas jeszcze bardziej, bo kilkadziesiąt spółek już realizuje swoje zobowiązania przy pomocy tych środków.

Na pytanie odpowiedziała Eliza Kruczkowska, Dyrektor Departamentu Rozwoju Innowacji PFR:

Tak jest, taką definicję przyjęła Komisja Europejska. My ją w tym nowym regulaminie, który wejdzie w życie 28 maja, uszczegóławiamy. Podmiot, którego 25 proc. lub więcej kapitału jest kontrolowany bezpośrednio lub pośrednio, wspólnie lub indywidualnie przez Skarb Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, będzie zawsze uznawany za duże przedsiębiorstwo. Pani minister Emilewicz zapowiedziała, że już na dniach mamy poznać szczegóły programu dla dużych firm i wtedy tam będę mogła skierować Słuchaczkę po wsparcie. I jest tak, że jeśli subwencja została przyznana na podstawie nieprawdziwych oświadczeń, musi zostać w ciągu 14 dni zwrócona. 

Czekamy na Wasze pytania: ekg@tok.fm

O sytuacji przedsiębiorców i całej gospodarki Maciej Głogowski rozmawia z gośćmi Magazynu EKG od poniedziałku do piątku po 9:00.

SPRAWDŹ INNE PYTANIA I ODPOWIEDZI >> 

TOK FM PREMIUM