"Zalecenia nie są obarczone egzekucją prawną". Jadwiga Emilewicz o słowach premiera
Prowadzący program Maciej Głogowski prosił wicepremier Jadwigę Emilewicz o wyjaśnienie słów premiera dotyczących "zalecania", a nie "nakazywania" zachowania pewnych odległości pomiędzy osobami w dobie epidemii. Odniósł się tym samym zdjęć Mateusza Morawieckiego w jednej z gliwickich restauracji, w której szef rządu siedział bez maseczki, przy jednym stoliku z jej właścicielami.
- Rzeczywiście zalecenia nie mają sankcji karnych, nie są obarczone żadną dodatkową egzekucją prawną, dlatego są per se zaleceniami. Choć oczywiście, tak jak mówiłam kilka tygodni temu, będziemy chcieli, aby stosowne służby, czyli sanepid czy inspekcja handlowa sprawdzały, w jaki sposób są wdrażane - mówiła, zachęcając jednocześnie do ich stosowania, by powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa.
Dziennikarz zastanawiał się jednak, jak powinniśmy się zachowywać, jeśli z jednej strony możemy zobaczyć nieprzestrzegającego zaleceń Mateusza Morawieckiego, a z drugiej wiemy o proteście na przykład artystów przed Sejmem, którzy otrzymali po 10 tys. złotych kary za niezachowanie należytej odległości. - Jest tutaj jakaś ogromna niekonsekwencja i niesprawiedliwość - ocenił Głogowski.
Według Jadwigi Emilewicz sytuacja restauracyjna, w której uczestniczą cztery osoby jest nieporównywalna do zorganizowania protestu, w którym bierze udział kilkadziesiąt osób i podczas którego nie są przestrzegane zalecenia związane ani z odległościami, ani z zakrywaniem ust i nosa.
- Dwóch artystów dostaje mandat 10 tysięcy, odległość między nimi to ponad dwa metry, wszyscy byli w maskach. To jest nie do obrony w tej sytuacji - przypomniał Głogowski, zaznaczając jednocześnie, że protestowało ich więcej, choć nie kilkudziesięciu.
Wicepremier nie chciała komentować tego przypadku, zasłaniając się brakiem wiedzy w tej konkretnej sprawie. - Wiem o proteście przedsiębiorców i wiem, że tam nie było dwóch artystów, tylko znacznie większe zgromadzenie - stwierdziła.
Dziennikarz nie dał wiary tłumaczeniu minister rozwoju. Wskazał też, że wobec widocznej niekonsekwencji potrzebna jest jasna odpowiedź rządu, jak powinna być rozumiana wypowiedź premiera dotycząca zaleceń. - Być może te wydarzenia powinny sprawić, że powinniśmy jasno ustalić, które z wytycznych, w jaki sposób obowiązują i jak egzekwujemy te przepisy - stwierdziła wicepremier.
Maciej Głogowski pytał też, czy w najbliższym czasie można oczekiwać odmrażania kin i teatrów. Jak zaznaczyła minister rozwoju - prace toczą się w tym przypadku głównie w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. - Pan premier Gliński takie reżimy sanitarne także przygotowuje. (...) Rozmawiamy o czerwcu. Kolejne etapy odmrażania są co dwa tygodnie i tutaj mówimy już o czerwcu - zaznaczyła.
Emilewicz dodała także, że przygotowywane są wytyczne co do tego, jak mają wyglądać wesela. Dodała, że organizatorzy proszą, aby dopuścić możliwość zorganizowania takiego przyjęcia do 100 uczestników, ponieważ inaczej jest to nieopłacalne. - Będziemy chcieli rekomendować czerwiec, ale tutaj rekomendacje Głównego Inspektora Sanitarnego i ministra zdrowia są rozstrzygające - podkreśliła.
Dłuższe zwolnienie z ZUS?
Dziennikarz zastanawiał się także czy możliwe jest przedłużenie zwolnienia z ZUS dla przedsiębiorców poza okres trzech miesięcy. Wicepremier stwierdziła, że najpierw trzeba sprawdzić, w jakim stanie jest gospodarka i działalności gospodarcze. Dodała, że choć liczba aktywnych działalności gospodarczych jeszcze nie osiągnęła poziomu sprzed 11 marca, to od 29 kwietnia systematycznie rośnie.
- Dziś jest za wcześnie mówić o przedłużaniu na kolejny miesiąc (zwolnienia z ZUS - red.), w sytuacji kiedy poszczególne branże - czyli handel, usługi - są odmrażane. Dziś na pewno takiej deklaracji nie będę składać. Będziemy analizować sytuację na bieżąco - zadeklarowała minister Emilewicz.
Bon turystyczny
Wicepremier nie chciała odpowiedzieć, jak długo będą trwały jeszcze prace nad zapowiadanym przez Ministerstwo Rozwoju bonem turystycznym. - Prace trwają i obliczeniowe, i legislacyjne. Proszę nam pozwolić je zakończyć - odparła.
Dziennikarz zwrócił jednak uwagę, że do wakacji nie zostało już dużo czasu. - Zdajemy sobie sprawę, prosimy jeszcze o chwilę cierpliwości. Będziemy informować, jak rozwiązania będą domknięte - podsumowała.
Maciej Głogowski pytał też o możliwe odmrożenie niektórych branż w najbliższym czasie. Całej rozmowy posłuchasz wygodnie dzięki aplikacji TOK FM.
-
Orgia z seks workerem na plebanii w Dąbrowie Górniczej. Kuria zabrała głos
-
Próbowali zakłócić pokaz "Zielonej granicy". "Grupa chuliganów z wicemarszałkiem województwa"
-
Awantura z Polską to temat numer jeden w Ukrainie. Obrywa się też Zełenskiemu
-
Księża zorganizowali imprezę z męską prostytutką. Interweniowało pogotowie i policja
-
Zaskakująca reakcja Mariusza Kamińskiego na atak na Borysa Budkę w Katowicach
- "Nie jest panu wstyd robić takie rzeczy?" Wyborcza walka na plakaty na Kujawach
- "Zielona granica" w Białystoku. Na pokazie wzruszenie, przed salą chuligani. "To, co władza mówi, nie robi na mnie wrażenia"
- PiS wraca do tematu migrantów w nowym spocie. I uderza w Tuska
- Polski rząd sprzyja Ukrainie czy Rosji? Ekspert: Jesteśmy w dziwnym aliansie
- Ukraińcy w Polsce zawzięcie śledzą wymianę ciosów między Warszawą a Kijowem. "Smutno, że takie słowa padają"