wysTARCZY zapytać: Na co można wydać pieniądze z subwencji? [PYTANIE 25]

Masz pytanie dotyczące Tarczy Antykryzysowej? wysTARCZY zapytać! Codziennie w Magazynie EKG odpowiadamy na pytania Słuchaczy. Dziś gościem audycji była Eliza Kruczkowska, Dyrektor Departamentu Rozwoju Innowacji PFR, a pytanie dotyczyło tego, na co można wydać środki z subwencji z PFR.
Zobacz wideo

Do redakcji TOK FM dotarło następujące pytanie:

1. Ponieważ zakład fryzjerski nie pracuje od dwóch miesięcy, na utrzymanie pracowników (pensje) i opłaty związane z jego funkcjonowaniem zostały zaciągnięte zobowiązania finansowe. Mam tu na myśli zadłużenie na prywatnych kontach, tzw. linie kredytowe na rachunkach bieżących (prywatnych). Sama jako właścicielka nie wypłaciłam sobie pensji. Czy te zobowiązania można pokryć z tych pieniędzy?
2. Czy mogę sobie jako właścicielce wypłacić pensję i w jakiej wysokości?
3. Jak płacić pieniędzmi z subwencji np. za paliwo lub inne drobne opłaty wynikające z bieżącej działalności, skoro konto nie posiada karty płatniczej powiązanej z rachunkiem?

Na pytanie odpowiedziała Eliza Kruczkowska, Dyrektor Departamentu Rozwoju Innowacji PFR:

1. Środki z subwencji mogą zostać przekazane na rachunek bieżący, na którym udostępniony jest czy to kredyt, czy to linia kredytowa, pod warunkiem, że klient na nowo wykorzysta środki ze spłaconego limitu kredytowego do pokrycia kosztów bieżącej działalności gospodarczej. Paragraf 7 regulaminu mówi, że środki z subwencji mogą być przeznaczone wyłącznie na pokrycie kosztów działalności gospodarczej - wynagrodzenie pracowników, kosztów zakupów towarów, materiałów, kosztów usług obcych, bieżących kosztów obsługi finansowania zewnętrznego, kosztów najmu, jak również przedterminową spłatę kredytu z zastrzeżeniem, że nie powinna to być kwota większa niż 25 proc. całej subwencji. 
2. Nie, o tym wprost mówi regulamin. Środki nie mogą zostać przeznaczone na płatności do właściciela ani osób i podmiotów powiązanych z właścicielem. 
3. Nie ma przeszkód, żeby otrzymane środki przekazać na inny rachunek bankowy, te środki nie są znaczone. Dobrym rozwiązaniem może być subkonto, na które przelejemy otrzymane pieniądze. 

Czekamy na Wasze pytania: ekg@tok.fm

O sytuacji przedsiębiorców i całej gospodarki Maciej Głogowski rozmawia z gośćmi Magazynu EKG od poniedziałku do piątku po 9:00.

SPRAWDŹ INNE PYTANIA I ODPOWIEDZI >> 

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM