wysTARCZY zapytać: A jeśli pracodawca nie chce wystąpić o postojowe? Można to zrobić samemu? [PYTANIE 27]

Masz pytanie dotyczące Tarczy Antykryzysowej? wysTARCZY zapytać! Codziennie w Magazynie EKG odpowiadamy na pytania Słuchaczy. Dziś gościem audycji był Paweł Żebrowski, rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a pytanie dotyczyło szczególnej sytuacji zleceniobiorcy.
Zobacz wideo

Do redakcji TOK FM dotarło poniższe pytanie:

Pracuję na umowę-zlecenie jako osoba prywatną jako lektor w szkole językowej. Mój pracodawca odmawia skierowania wniosku do ZUS o postojowe. Od 2 miesięcy nie prowadzę lekcji, bo szkoła jest zamknięta. Lekcji online mi nie zaproponowano. Nie miałam też sprzętu ani dostępu do internetu, by wykonywać taką pracę. Złożyłam osobiście wniosek z uzasadnieniem, czemu to ja go składam. Odpowiedziano mi, że tak nie można. Mam umowę zlecenie od początku do końca roku i zero dochodu. Jaki jest mój status? Przecież nie jestem bezrobotna? Ale w praktyce jestem. Jak walczyć o zasiłek?

Na pytanie odpowiedział Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS:

Ustawa zakłada, że by otrzymać świadczenie postojowe, to zleceniodawca lub zamawiający musi złożyć do ZUS wniosek. Z przepisów wynika, że zleceniobiorca nie może wystąpić sam o to świadczenie za pierwszym razem, a tym samym złożyć wniosku. Inaczej jest w przypadku, kiedy wnioskujemy o kolejne postojowe - można je otrzymać maksymalnie trzy razy. I za kolejnym razem wystarczy oświadczenie zleceniobiorcy.

ZUS nie ma uprawnień do ingerowania w stosunki prawne między stronami umów. Wydaje się, że jedynym wyjściem jest podjęcie kroków na drodze cywilnoprawnej. 

Czekamy na Wasze pytania: ekg@tok.fm

O sytuacji przedsiębiorców i całej gospodarki Maciej Głogowski rozmawia z gośćmi Magazynu EKG od poniedziałku do piątku po 9:00.

SPRAWDŹ INNE PYTANIA I ODPOWIEDZI >>

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM