Bezrobocie w Polsce rośnie. W kwietniu przybyło ponad 56 tys. osób bez pracy

Stopa bezrobocia w kwietniu 2020 r. wyniosła 5,8 proc. wobec 5,4 proc. w marcu - podał Główny Urząd Statystyczny.
Zobacz wideo

Jak podał GUS, liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w kwietniu 965,8 tys. wobec 909,4 tys. osób w marcu.

Wcześniej minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg informowała, że według szacunków resortu stopa bezrobocia w kwietniu wyniosła ok. 5,7 proc.

Analitycy ankietowani przez PAP Biznes pod koniec kwietnia szacowali, że stopa bezrobocia w ubiegłym miesiącu wzrosła do 5,8 proc.

"Zarówno wyniki badania aktywności ekonomicznej ludności (BAEL), obrazujące przeciętną sytuację w badanym okresie, jak i dane z badania bezrobocia rejestrowanego, nie wykazały w I kwartale 2020 r. istotnych różnic (w porównaniu z poprzednimi okresami) w liczebnościach zbiorowości reprezentujących podstawowe kategorie statusu na rynku pracy oraz wartościach podstawowych wskaźników rynku pracy, mogących być skutkiem pandemii" - napisano w komentarzu do badania.

"W drugiej połowie marca na podstawie wyników BAEL zaobserwowano jedynie pierwsze symptomy zmian dotyczących szczegółowych wskaźników opisujących wewnętrzną strukturę głównych zbiorowości, które mogły być efektem rozwoju COVID-19 i wprowadzanych w związku z tym ograniczeń, szczególnie w końcowych tygodniach kwartału" - dodano.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:

TOK FM PREMIUM