PIT 2020. Do kiedy złożyć PIT za 2019 rok?

Zostało coraz mniej czasu na rozliczenie deklaracji podatkowych za 2019 rok. Jeśli nie zdążymy - musimy liczyć się z konsekwencjami. Termin rozliczenia PIT 2020 został wydłużony przez rząd przez sytuację z koronawirusem.
Zobacz wideo

Standardowo termin na złożenie rocznego zeznania PIT upływa 30 kwietnia. W tym roku jednak termin na składanie deklaracji podatkowych, ze względu na epidemię koronawirusa, został przedłużony.

PIT 2020. Do kiedy złożyć zeznanie?

W tym roku - zamiast do 30 kwietnia - deklarację można złożyć do końca maja. Termin na złożenie rocznego zeznania PIT został przedłużony w ramach przepisów jednej z tarcz antykryzysowych. Zeznania podatkowe PIT za 2019 r. można składać do 1 czerwca, bo 31 maja to niedziela. Dotyczy to wszystkich zeznań rocznych: PIT-36, PIT-36L, PIT-36S, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38, PIT-39. Można to zrobić przez usługę Twój e-PIT, e-Deklaracje lub papierowo. Resort finansów tłumaczył zmianę tym, że to ułatwienie szczególnie dla osób prowadzących działalność gospodarczą. - W ich przypadku konieczne jest bowiem samodzielne wypełnienie i przesłanie zeznania do urzędu skarbowego - czytamy w komunikacie resortu.

PIT 2020. Brak kar za niezłożenie w terminie

W rzeczywistości termin złożenia zeznań podatkowych nie zmienił się. Jedynie zniesiono konsekwencje, jeśli ktoś zeznanie podatkowe złożył po 30 kwietnia (ale nie później niż 1 czerwca). Jak przypomina serwis next.gazeta.pl w przypadku zeznań PIT-37 i PIT-38 sprawa została "rozegrana" tak, że jeśli ktoś do końca kwietnia nie złożył swojej deklaracji (nie zaakceptował wersji z usługi Twój e-PIT, nie poprawił wersji z Twój e-PIT, nie złożył zeznania w usłudze e-Deklaracje albo w formie papierowej), to jego PIT trafił 30 kwietnia do urzędu skarbowego. Było to zeznanie dostępne od połowy lutego w usłudze Twój e-PIT, wstępnie wypełnione przez Krajową Administrację Skarbową. Stąd, wchodząc na e-PIT, wielu z Polaków może znaleźć już wypełnione i wysłane zeznanie. W okresie 1-31 maja przewidziano czas na korekty zeznań.

PIT 2020. Koronawirus zmienia terminy

Do 31 maja, korygując zeznanie, można również dodać lub zmienić organizację pożytku publicznego, na którą chcemy przekazać jeden procent naszego podatku. Usługa Twój e-PIT automatycznie wskazuje tę Organizację Pożytku Publicznego, która w ubiegłym roku otrzymała jeden proc. podatku.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:

TOK FM PREMIUM