Bon turystyczny nie tylko dla etatowców. Jest nowa propozycja dla rządu

Bon turystyczny dla wszystkich płacących podatki niezależnie od dochodu? Pismo w tej sprawie skierował do wicepremier Jadwigi Emilewicz rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz.
Zobacz wideo

Ministerstwo Rozwoju zapowiada wprowadzenie  bonów turystycznych, które byłyby wykorzystywane podczas płacenia za usługi turystyczne. Według zapowiedzi wicepremier i minister rozwoju Jadwigi Emilewicz, celem bonów turystycznych o wartości 1 tys. zł jest wsparcie polskiej branży turystycznej. 90 proc. jego wartości ma zapewniać państwo, a 10 proc. pokryć mieliby pracodawcy. Otrzymać je mieliby ci pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę, którzy nie zarabiają więcej niż przeciętne wynagrodzenie. Koszt bonu turystycznego dla budżetu państwa w 2020 to ok. 7 mld zł. 

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców jest jednak sceptyczny, co do grupy, której miałyby one przysługiwać. 

Bon turystyczny. Dla wszystkich płacących podatki

Jak podano, w piśmie Adam Abramowicz negatywnie ocenił pomysł, aby ze wsparcia wykluczeni byli przedsiębiorcy. Zdaniem Rzecznika bon turystyczny powinien przysługiwać każdemu obywatelowi, który płaci w Polsce podatki, niezależnie od tego, czy odprowadzane są one od umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej, emerytury czy też przedsiębiorca opłaca je samodzielnie z tytułu swojej działalności. Według Abramowicza, świadczenie nie powinno być także uzależnione od wysokości dochodu.

Abramowicz w piśmie do wicepremier podkreślił, że nie postuluje zwiększenia nakładów na program, zdaje sobie bowiem sprawę, z trudnej sytuacji budżetowej spowodowanej kryzysem epidemicznym. Rzecznik MiŚP zaproponował proporcjonalne zmniejszenie wartości pojedynczego bonu, uzasadniając, iż zwiększenie grupy beneficjentów spowoduje większe zainteresowanie ofertą turystyczną, za którą turyści zapłacą częściowo bonem a częściowo z własnej kieszeni.

Bon turystyczny. Kiedy ustawa wejdzie w życie?

Jak uzasadniał Rzecznik, bon turystyczny ma w założeniu pomóc branży wyjść głębokiego dołka, w który wpadła w obliczu pandemii. Jednak powinno to być tak zorganizowane, że bon powinien otrzymać każdy, kto płaci podatki, a nie tylko ograniczona grupa osób. "Będzie to lepsze rozwiązanie, nawet jeśli ta kwota zostanie zmniejszona. W interesie firm turystycznych jest, aby jak najwięcej osób skorzystało z bonu, ponieważ każdy z korzystających dodatkowo zostawi w branży własne środki" - ocenił Adam Abramowicz.

Resort rozwoju na razie nie podaje, kiedy zostaną ukończone prace nad odpowiednią ustawą. 

Posłuchaj w aplikacji TOK FM.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM