wysTARCZY zapytać: A co, jeśli pomagam w firmie męża? [PYTANIE 30]

Masz pytanie dotyczące Tarczy Antykryzysowej? wysTARCZY zapytać! Codziennie w Magazynie EKG odpowiadamy na pytania Słuchaczy. Dziś gościem audycji był Paweł Żebrowski, rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a pytanie dotyczyło świadczenia postojowego.
Zobacz wideo

Do redakcji TOK FM dotarło następujące pytanie:

Mąż prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Pracuję w firmie męża jako osoba współpracująca, odprowadzam wszystkie składki ZUS w wysokości jak dla pracodawcy. Otrzymałam odpowiedź z ZUS, że świadczenie postojowe mi nie przysługuje. Co powinnam zrobić, żeby uzyskać takie świadczenie? Spadek obrotów w firmie wyniósł 87 proc. względem 2019 r.

Na pytanie odpowiedział Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS:

To świadczenie przysługuje tylko prowadzącym działalność gospodarczą lub wykonują umowę cywilnoprawną. ZUS tym osobom może przyznać świadczenie, jeśli oczywiście wystąpią określone warunki. W tej sytuacji to mąż może wnioskować o świadczenie postojowe, może także wnioskować o zwolnienie z płatności składek. Wniosek można składać do 30 czerwca. 

Czekamy na Wasze pytania: ekg@tok.fm

O sytuacji przedsiębiorców i całej gospodarki Maciej Głogowski rozmawia z gośćmi Magazynu EKG od poniedziałku do piątku po 9:00.

SPRAWDŹ INNE PYTANIA I ODPOWIEDZI >> 

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM