wysTARCZY zapytać: A jeśli zatrudniam członka rodziny? [PYTANIE 33]

Masz pytanie dotyczące Tarczy Antykryzysowej? wysTARCZY zapytać! Codziennie w Magazynie EKG odpowiadamy na pytania Słuchaczy. Dziś gościem audycji był Dariusz Gałązka, a pytanie dotyczyło zatrudniania członka rodziny.
Zobacz wideo

Do redakcji TOK FM dotarło następujące pytanie:

Prowadzę firmę rodzinną (mikro) i dowiedziałam się właśnie, choć wcześniej czytałam wszystkie regulaminy i informacje, że nie przysługuje mi pomoc z tarczy finansowej PFR, ponieważ pracownik, którego zatrudniam na stałe i opłacam składki ZUS, nie jest pracownikiem w rozumieniu tarczy.

Okazuje się, że poza tym, co napisane w regulaminach, w algorytmie przyznawania pomocy są określone kody ZUS przypisane do pracowników: 01.10, 01.11, 01.25 i 01.26. Pracownicy z innym kodem, np. 05.11 (współpracownik będący członkiem gospodarstwa domowego), nie są traktowani jako pracownicy w rozumieniu PFR.

Jestem samotną matką i w tej chwili nasza firma jest jedynym źródłem utrzymania zarówno dla mnie, jak i dla córki, którą zatrudniam na pełny etat od czasu ukończenia studiów. W kwietniu przychody spadły o ponad 70 proc., ale pomoc nam nie przysługuje, bo jesteśmy rodziną. To dość zaskakujące.

Odpowiedział na nie Dariusz Gałązka, partner w kancelarii Grant Thornton:

Przyjęte jest założenie, że dla określenia statusu firmy - mikro, mała czy średnia - przyjmuje się wymienione wyżej kody. Wśród tych kodów nie było kodu 05.11, więc nie wliczamy członków rodziny, od których opłacamy składki ZUS, do liczby pracowników. Przy obliczaniu wysokości subwencji taka osoba byłaby już jednak brana pod uwagę. Mamy więc stan zatrudnienia: jeden, ale liczba zatrudnionych: zero. W związku z tym subwencja się nie należy. Być może można będzie skorzystać z pożyczki dla mikroprzedsiębiorstw w kwocie 5 tys. 

Czekamy na Wasze pytania: ekg@tok.fm

O sytuacji przedsiębiorców i całej gospodarki Maciej Głogowski rozmawia z gośćmi Magazynu EKG od poniedziałku do piątku po 9:00.

SPRAWDŹ INNE PYTANIA I ODPOWIEDZI >> 

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM