wysTARCZY zapytać: Pożyczki także dla tych, którym tarcza nie przysługuje [PYTANIE 34]

Masz pytanie dotyczące Tarczy Antykryzysowej? wysTARCZY zapytać! Codziennie w Magazynie EKG odpowiadamy na pytania Słuchaczy. Dziś gościem audycji była Katarzyna Kaczkowska, która jeszcze raz odpowiedziała na pytanie dotyczące zatrudniania osoby z rodziny. I opowiedziała o opcji pożyczek również dla firm, których tarcza nie obejmuje.
Zobacz wideo

Powtarzamy pytanie z ostatniego odcinka:

Prowadzę firmę rodzinną (mikro) i dowiedziałam się właśnie, choć wcześniej czytałam wszystkie regulaminy i informacje, że nie przysługuje mi pomoc z tarczy finansowej PFR, ponieważ pracownik, którego zatrudniam na stałe i opłacam składki ZUS, nie jest pracownikiem w rozumieniu tarczy.

Okazuje się, że poza tym, co napisane w regulaminach, w algorytmie przyznawania pomocy są określone kody ZUS przypisane do pracowników: 01.10, 01.11, 01.25 i 01.26. Pracownicy z innym kodem, np. 05.11 (współpracownik będący członkiem gospodarstwa domowego), nie są traktowani jako pracownicy w rozumieniu PFR.

Jestem samotną matką i w tej chwili nasza firma jest jedynym źródłem utrzymania zarówno dla mnie, jak i dla córki, którą zatrudniam na pełny etat od czasu ukończenia studiów. W kwietniu przychody spadły o ponad 70 proc., ale pomoc nam nie przysługuje, bo jesteśmy rodziną. To dość zaskakujące.

Ale tym razem odpowiada na nie Katarzyna Kaczkowska, zastępca dyrektora Departamentu Programów Wsparcia Innowacji i Rozwoju w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej:

Nasze wsparcie z funduszy europejskich z programu Inteligentny Rozwój doskonale się z tarczą uzupełnia i się z nią nie wyklucza - można skorzystać z obu źródeł. To są pożyczki dla małych i średnich przedsiębiorstw, które już znalazły się w trudnej sytuacji z powodu pandemii, albo są tym zagrożone. Pożyczkom towarzyszy dotacja, co oznacza, że są one dla firmy w praktyce nieoprocentowane - do spłaty jest tylko kapitał. Maksymalnie można uzyskać nawet do 15 mln zł, tyle że dla każdej firmy taka maksymalna kwota pożyczki jest obliczana indywidualnie. To może być albo dwukrotność całości zeszłorocznych wynagrodzeń wypłaconych w firmie, albo 25 proc. obrotów, które firma miała w 2019 roku. Pożyczkę można spłacać nawet do 6 lat, przy czym przez pierwsze pół roku mamy karencję, a przez pierwsze 2 lata można uzyskać do dwóch miesięcy wakacji kredytowych. Tymi pieniędzmi można sfinansować wszystkie bieżące wydatki - ten katalog jest otwarty. Pożyczki są dostępne w całym kraju, w każdym regionie jest co najmniej 2 pośredników. Nabór został otwarty. 

Czekamy na Wasze pytania: ekg@tok.fm

O sytuacji przedsiębiorców i całej gospodarki Maciej Głogowski rozmawia z gośćmi Magazynu EKG od poniedziałku do piątku po 9:00.

SPRAWDŹ INNE PYTANIA I ODPOWIEDZI >> 

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM