wysTARCZY zapytać: Czy każdy poszkodowany dostanie pomoc? I który nie dostanie? [PYTANIE 35]

Masz pytanie dotyczące Tarczy Antykryzysowej? wysTARCZY zapytać! Codziennie w Magazynie EKG odpowiadamy na pytania Słuchaczy. Dziś gościem audycji był Paweł Jaszewski z banku BNP Paribas, a pytanie dotyczyło wyjątków, których rarcza nie obejmuje.
Zobacz wideo

Do redakcji TOK FM dotarło następujące pytanie:

Czy mała spółka badawczo-rozwojowa, o profilu edukacyjnym w naukach społecznych, na rynku od ponad 3 lat, która ucierpiała z powodu epidemii Covid-19, może odwołać się od negatywnej decyzji przyznania funduszy z PFR? Spółka ma dwóch zleceniobiorców.

Obecnie nie posiadamy etatowych pracowników. Wspólnicy wykonują prace badawczo-rozwojowe oraz edukacyjne dla spółki i mają teraz bardzo trudny okres pozyskania nowych zleceń.

Spółka posiada dwie osoby współpracujące na umowę-zlecenia - informatyka oraz tłumacza naukowego.

Niestety PFR nie uznaje zleceń, tylko etaty lub ich części. Czy w związku z zasadą racjonalnej uznaniowości można odwołać się od negatywnej decyzji o nieprzyznaniu nam środków, przy spadku obrotów o ponad 50 proc. w obecnym czasie? Jesteśmy w bardzo trudnej sytuacji i te środki bardzo by nam pomogły przetrwać.

Jakie zalecenie ma teraz PFR dla młodych spółek, które obecnie wykonują pracę przez wspólników lub zleceniobiorców, płacą podatki i ZUS, natomiast na razie jeszcze nie mają pracowników etatowych, a poniosły duże straty związku z epidemią?

Odpowiedział na nie Paweł Jaszewski, dyrektor Biura Transformacji i Digitalizacji w banku BNP Paribas:

Jednym z warunków programu zawartym w regulaminie jest punkt mówiący o tym, że beneficjent na koniec 2019 roku musi zatrudniać przynajmniej jednego pracownika. I muszą to być pracownicy zatrudnieni w oparciu o umowę o pracę. I tu nie ma wyjątków. Przedsiębiorca ma możliwość, na mocy pkt 14 regulaminu, złożyć wniosek do PFR, ale bazując na tym dokumencie, wydaje mi się, że odpowiedź będzie jednoznaczna: celem programu jest ochrona miejsc pracy. 

Czekamy na Wasze pytania: ekg@tok.fm

O sytuacji przedsiębiorców i całej gospodarki Maciej Głogowski rozmawia z gośćmi Magazynu EKG od poniedziałku do piątku po 9:00.

SPRAWDŹ INNE PYTANIA I ODPOWIEDZI >> 

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM