wysTARCZY zapytać: Daty a wniosek o świadczenie postojowe [PYTANIE 36]

Masz pytanie dotyczące Tarczy Antykryzysowej? wysTARCZY zapytać! Codziennie w Magazynie EKG odpowiadamy na pytania Słuchaczy. Dziś gościem audycji był Paweł Żebrowski, rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a pytanie dotyczyło ważnych dat przy składaniu wniosku o postojowe.
Zobacz wideo

Do redakcji TOK FM dotarło takie pytanie:

Prowadzę jednoosobową firmę. Ponieważ moje przychody w marcu spadły trzykrotnie, wypełniłam wniosek o świadczenie postojowe za miesiąc marzec z datą kwietniową, ale wysłałam pismo do ZUS 5 maja. Po jakimś czasie zadzwoniła do mnie miła Pani z ZUS i - tu skrócę treść rozmowy do najważniejszego - miałam wycofać się z chęci otrzymania świadczenia postojowego za marzec i napisać oświadczenie, że wniosek dotyczy miesiąca kwietnia.

Urzędniczka stwierdziła, że postojowe za marzec mi nie przysługuje, gdyż wniosek został wysłany w maju, a więc dotyczy postojowego za kwiecień, mimo że data na wniosku była kwietniowa. Nadmieniam, że w kwietniu moje przychody spadły jeszcze bardziej, a więc i tak występowałabym o postojowe. Przeczytałam ustawę dotyczącą świadczenia postojowego i nigdzie nie natknęłam się na zapis, że o decyzji przyznania świadczenia decyduje data nadania wniosku. Warunki, które trzeba spełnić są zupełnie inne i ja je spełniłam.

Na pytanie odpowiedział Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS:

To data wpływu wniosku do ZUS, a nie data jego wypełnienia decyduje o tym, czy spełnione zostały warunki, które wymagane są do przyznania świadczenia. Jeżeli wniosek został złożony w maju, wykazane powinny być przychody z kwietnia i marca - one powinny zmniejszyć się o co najmniej 15 proc. Czyli jeśli składamy wniosek w maju, to porównujemy przychody kwiecień do marca. A jeśli wniosek składamy w czerwcu, to porównujemy przychody z maja i kwietnia - i tu spadek musi wynieść co najmniej 15 proc.

Inaczej jest w przypadku zwolnienia ze składek, kiedy do 30 czerwca można złożyć wniosek o zwolnienie za trzy miesiące - od marca do maja. 

Czekamy na Wasze pytania: ekg@tok.fm

O sytuacji przedsiębiorców i całej gospodarki Maciej Głogowski rozmawia z gośćmi Magazynu EKG od poniedziałku do piątku po 9:00.

SPRAWDŹ INNE PYTANIA I ODPOWIEDZI >> 

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM