wysTARCZY zapytać: Dlaczego student to nie pracownik? [PYTANIE 38]

Masz pytanie dotyczące Tarczy Antykryzysowej? wysTARCZY zapytać! Codziennie w Magazynie EKG odpowiadamy na pytania Słuchaczy. Dziś gościem audycji była Natalia Dobrowolska, a pytanie dotyczyło zatrudniania studentów.
Zobacz wideo

Do redakcji TOK FM dotarło następujące pytanie:

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, zatrudniam jednego pracownika na umowę o pracę i jednego na umowę-zlecenie. Umowa-zlecenie - studentka poniżej 26. roku życia, z mocy ustawy jest niezgłoszona do ZUS, co za tym idzie nie są odprowadzane za nią składki. Zatrudniona jest od 1,5 roku, co miesiąc wystawiany jest rachunek do umowy zlecenia i przelewana pensja. Nie rozumiem i chciałabym się dowiedzieć, dlaczego nie można wliczać studentów do liczby pracowników.

Odpowiedziała na nie Natalia Dobrowolska z Departamentu Klienta Firmowego w mBanku:

To, jakie formy zatrudnienia można uwzględniać przy staraniu się o subwencję, jasno wynika z założeń programu. PFR jasno wskazuje, że pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, musi być zgłoszona do ZUS z określonymi kodami ubezpieczenia: 01-10, 01-11, 01-25 i 01-26. A także osoba zatrudniona na podstawie umowy cywilnoprawnej, która również była zgłoszona do ubezpieczenia społecznego na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc złożenia wniosku o subwencję - tu też kody są istotne: 04-11, 04-17, 04-26, 04-28, 02-00, 22-41, 22-42, 05-11, 05-45, 12-40 i 12-11. Tu wliczają się również osoby na urlopach macierzyńskich, wychowawczych, ojcowskich czy chorobowych. W związku z powyższym student nie mieści się w definicji pracownika określonej przez PFR.

Czekamy na Wasze pytania: ekg@tok.fm

O sytuacji przedsiębiorców i całej gospodarki Maciej Głogowski rozmawia z gośćmi Magazynu EKG od poniedziałku do piątku po 9:00.

SPRAWDŹ INNE PYTANIA I ODPOWIEDZI >> 

DOSTĘP PREMIUM