wysTARCZY zapytać: Czy właściciel-pracownik może sobie wypłacić pensję z subwencji PFR? [PYTANIE 39]

Masz pytanie dotyczące Tarczy Antykryzysowej? wysTARCZY zapytać! Codziennie w Magazynie EKG odpowiadamy na pytania Słuchaczy. Dziś gościem audycji był Grzegorz Abram, a pytanie dotyczyło przeznaczenia subwencji z PFR na pensje dla właścicieli i pracowników.
Zobacz wideo

Do redakcji TOK FM dotarło poniższe pytanie:

Jesteśmy małym biurem turystycznym działającym jako spółka z o.o., w którym jest dwóch wspólników - ja mój tata. Jesteśmy jednocześnie jedynymi pracownikami biura, zatrudnionymi na umowę o pracę. Otrzymaliśmy wsparcie finansowe w ramach tarczy finansowej PFR. Według interpretacji przepisów (choć nie uzyskujemy jednoznacznej odpowiedzi na zadawane w naszym banku i w PFR pytania) nie możemy z pieniędzy z tarczy wypłacać pensji dla siebie jako pracowników i jednocześnie właścicieli firmy. W marcu odnotowaliśmy 80 proc. spadek przychodów, w kwietniu, maju, a wszystko na to wskazuje, że w czerwcu i lipcu również, dochód będzie zerowy. Sytuacja w kolejnych miesiącach jest niejasna. Z tarczy możemy pokryć na pewno tylko część naszych kosztów (biuro rachunkowe, wynajem pomieszczeń, telefony itp.), natomiast pozostałe koszty to pensje. Od marca wypłacamy pensje na poziomie najniższej krajowej, ale już teraz musimy zaciągnąć na ich wypłatę dług. Możliwość wypłat pensji z tarczy PFR poprawiłby naszą sytuację. Rozumiemy, że jako właściciele firmy mamy pewne ograniczenia dotyczące dysponowania wsparciem z PFR-u, ale postulujemy, żeby rozpatrzeć przynajmniej LIMIT (choćby na poziomie najniższej krajowej) wypłat pensji na konto właściciela, który jest również pracownikiem. Myślę, że takich małych spółek i tak zorganizowanych jak nasza jest wiele i spełnienie naszego postulatu byłoby dla nich realną pomocą.

Na pytanie odpowiedział mecenas Grzegorz Abram:

W regulaminie PFR jest przepis, który wskazuje, że środki z dotacji finansowej nie mogą być przeznaczone na płatności dla właściciela. Wypłata dywidendy lub spłata pożyczki wspólniczej w zakresie odsetek, nawet jeśli jest kosztem prowadzonej działalności, nie może być finansowana z dotacji. W tej konkretnej sytuacji z uwagi na to, że nie mamy do czynienia z tymi dwoma sytuacjami, a właściciele spełniają definicję pracownika, wydaje się, że nie ma przeszkód, żeby wypłacić pensję. 

Czekamy na Wasze pytania: ekg@tok.fm

O sytuacji przedsiębiorców i całej gospodarki Maciej Głogowski rozmawia z gośćmi Magazynu EKG od poniedziałku do piątku po 9:00.

SPRAWDŹ INNE PYTANIA I ODPOWIEDZI >> 

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM