wysTARCZY zapytać: Moja firma obsługuje spółkę. Jak to może działać? [PYTANIE 43]

Masz pytanie dotyczące Tarczy Antykryzysowej? wysTARCZY zapytać! Codziennie w Magazynie EKG odpowiadamy na pytania Słuchaczy. Dziś gościem audycji był Dariusz Gałązka, a pytanie dotyczyło rozliczania między firmą jednoosobową a spółką w kontekście subwencji z PFR.
Zobacz wideo

Do redakcji TOK FM dotarło takie pytanie:

Jestem właścicielem jednoosobowej firmy, a jednocześnie członkiem zarządu i jedynym komandytariuszem spółki z o.o. komandytowej. Reprezentuję również jednoosobowo spółkę z o.o., która jest komplementariuszem w spółce komandytowej. Uzyskałem na spółkę z o.o. komandytową subwencję z tarczy PFR.

Dotychczas moja jednoosobowa firma obsługiwała spółkę z o.o. komandytową w zakresie bieżącej obsługi i rozliczała się z nią na podstawie wystawianych spółce z o.o. komandytowej faktur. Oba przedsiębiorstwa są w oczywisty sposób powiązane.

W tej chwili mam obawy przed dalszym rozliczaniem się ze spółką z o.o. komandytową, ponieważ liczę na umorzenie spłaty środków z subwencji w 75 proc. Nie chciałbym, żeby fakt rozliczania się z moją jednoosobową firmą stanowił podstawę do odmowy takiego umorzenia.

Subwencja przyszła na bieżący rachunek firmy, gdzie przychodzą wszelkie wpływy i z którego opłacane są wszystkie koszty - zarówno te, które mają być pokryte z tarczy, jak i inne. Czy mogę nadal wystawiać i opłacać faktury z jednoosobowej, powiązanej firmy, a jeśli tak, to na jakich warunkach?

Zadałem PFR pytanie o kwestię dokumentowania wydatków, która mogłaby wyjaśniać sytuację, jednak dostałem odpowiedź, że dokumentacja ta jest właściwie dowolna.

Odpowiedział na nie Dariusz Gałązka, partner w kancelarii Grant Thornton:

Środki z subwencji mogą być przeznaczone na określone wydatki, m.in. na zakup usług i materiałów niezbędnych do prowadzenia biznesu. Mamy zakaz wypłat na rzecz właścicieli czy podmiotów powiązanych, ale chodzi o sytuacje, kiedy nie chodzi o usługi niezbędne dla prowadzenia biznesu. Jeżeli źródłem finansowania świadczeń z jednoosobowej działalności nie będą środki z subwencji, to nie naruszamy umowy ani regulaminu. Wszystko zasadza się na tym, że należy udowodnić, że wynagrodzenie wypłacane na rzecz działalności jednoosobowej nie pochodzi ze środków z subwencji. 

Czekamy na Wasze pytania: ekg@tok.fm

O sytuacji przedsiębiorców i całej gospodarki Maciej Głogowski rozmawia z gośćmi Magazynu EKG od poniedziałku do piątku po 9:00.

SPRAWDŹ INNE PYTANIA I ODPOWIEDZI >> 

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM