Największa w historii inwestycja firmy Google w Polsce

"2 mld dolarów może być warta inwestycja Google w Polsce; dyrektor rozwoju biznesu Google Cloud w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej Magdalena Dziewguć zapowiada jej rozruch na początku 2021 roku" - informuje "Puls Biznesu". Wskazuje, że taka inwestycja to mocny impuls dla PKB i rynku pracy.

y

Zobacz wideo

"Gdy miesiąc temu Microsoft podał, że zainwestuje w Polsce 1 mld dolarów w chmurę obliczeniową, przypomniano o podobnych deklaracjach złożonych w ubiegłym roku przez Google. Na szczegóły nie trzeba było długo czekać" - pisze gazeta. Cytuje też wypowiedź Dziewguć, że "region Google Cloud w Warszawie jest największą inwestycją na rynku infrastruktury tego typu w Polsce". "Przygotowujemy się do jego uruchomienia na początku 2021 r." dodaje.

Jak pisze "PB", będzie to największa w historii inwestycja Google w Polsce, a choć koncern nie podaje jej wartości, to może ona sięgać 1,5-2 mld dolarów.

"To część rozbudowy infrastruktury obliczeniowej i telekomunikacyjnej w Europie, która od 2007 r. kosztowała ponad 15 mld euro. Centra danych i regiony Google działają obecnie w ośmiu krajach, Warszawa jest pierwszym w Europie Środkowej i Wschodniej. Również w Warszawie znajduje się punkt węzłowy sieci optycznej Google łączący huby w Tallinie i Frankfurcie" czytamy.

"Region chmury będzie składał się z trzech stref dostępowych, każda z nich to niezależna infrastruktura techniczna i software'owa, umożliwiająca niezakłóconą pracę usług cloudowych. Region Google Cloud w Warszawie będzie tego samego typu infrastrukturą, jakie funkcjonują w innych lokalizacjach w Europie i na świecie w Zurychu, Londynie, Tokio czy Los Angeles. Ze względów bezpieczeństwa nie podajemy dokładnej lokalizacji" - mówi gazecie Dziewguć.

TOK FM PREMIUM