Bezrobocie w Polsce. GUS podał najnowsze dane. Tak źle nie było od początku 2019 roku

W maju 2020 roku w urzędach pracy zarejestrowanych było 1.011,7 tys. osób. W kwietniu było to 965,8 tys. osób. Poznaliśmy najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego na temat bezrobocia.
Zobacz wideo

Stopa bezrobocia w maju 2020 r. wyniosła 6,0 proc. wobec 5,8 proc. w kwietniu - podał dziś GUS. Z danych publikowanych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że to najgorsza sytuacja od początku 2019 roku. Wtedy - w styczniu i lutym - stopa bezrobocia wyniosła 6,1 proc.

Z opublikowanych danych wynika, że najgłębszy spadek przeciętnego zatrudnienia w maju tego roku odnotowano w gastronomii - przeciętne zatrudnienie spadło o 3,2 proc. (w porównaniu z 2019 rokiem). Przypomnijmy, że działalność gastronomii została bardzo poważnie ograniczona w wyniku obostrzeń wprowadzanych w związku z pandemią koronawirusa. Jeszcze w marcu rząd wydał decyzję o zamknięciu pubów, restauracji i in. lokali gastronomicznych. Możliwa była tylko sprzedaż na wynos.

Spadek zatrudnienia w górnictwie i wydobywaniu wyniósł 9,3 proc. oraz administrowaniu i działalności wspierającej o 8,3 proc.

Liczba ofert pracy zgłoszonych w maju wyniosła 75,6 tys., tj. spadła rok do roku o 39 proc., a miesiąc do miesiąca wzrosła o 29,8 procent.

TOK FM PREMIUM