Prognoza Ministerstwa Finansów: W 2020 roku nominalne płace będą niższe

Z prognoz Ministerstwa Finansów wynika, że zatrudnienie w Polsce spadnie o blisko 200 tysięcy etatów, a liczba bezrobotnych wzrośnie do prawie półtora miliona osób. Zmienią się także nasze płace. Nominalnie będą niższe.
Zobacz wideo

"Ministerstwo Finansów przekazało już do NFZ wskaźniki makroekonomiczne w celu przygotowania planu finansowego NFZ, choć nie otrzymali ich jeszcze partnerzy społeczni Rady Dialogu Społecznego. (...) Prognoza zakłada spadek zatrudnienia o ponad 190 tys. etatów i wzrost rejestrowanego bezrobocia o 415 tysięcy osób (o 45 proc.) do poziomu ponad 1,3 miliona osób" - przekazał Business Insider

W prognozie jest też mowa o tak zwanej płacy realnej, która - zdaniem rządu - w tym roku pozostanie bez większych zmian. Jednocześnie ministerstwo przyznaje jednak, że nominalnie nasze płace będą niższe niż rok temu. A jeśli dołożymy do tego najnowsze dane o inflacji, to może się okazać, że i płaca realna będzie mniejsza.

- Czyli przy coraz niższych zarobkach mamy jednocześnie stałą inflację, powiedzmy jakoś nie bardzo obniżającą się, w związku z czym po prostu realnie zarabiamy mniej. Musimy więcej wydawać na podstawowe potrzeby, podstawowe zakupy i zostaje nam mniej w portfelach - tłumaczyła w Magazynie EKG Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego.

I nic na razie nie wskazuje, by inflacja miała wyhamować. Ceny przestały rosnąć - według GUS-u - tylko na chwilę, w marcu. W maju i czerwcu inflacja znów przyspieszyła. W zeszłym miesiącu - o ponad trzy procent. 

Posłuchaj podcastu: 

DOSTĘP PREMIUM