wysTARCZY zapytać: A co, jak pracownik przywiezie koronawirusa z wakacji? [PYTANIE 45]
Do redakcji TOK FM dotarło takie pytanie:
Zaczyna się sezon urlopowy, luzowanie gospodarki i strach przed Covid-19 powoli mija wśród wielu osób (czy słusznie - to temat na inną dyskusję). Część pracowników składa wnioski urlopowe i rezerwuje wyjazdy, np. do Chorwacji. Z punktu widzenia ekonomicznego oczywiście jest to słuszne i pobudza gospodarkę, jednak powoduje następujący problem.
Część pracowników, bardziej bojących się obecnej pandemii, zgłasza obawy przed pracą z osobami wracającymi z wakacji. Pytają, dość zasadnie, jaki ma sens to, że my wszyscy w pracy przestrzegamy wielu zasad, obostrzeń i wstrzymujemy się od kontaktów także biznesowych - wszystkie wyjazdy służbowe zostały wstrzymane - a część pracowników pojedzie na wakacje i będzie miała kontakt z wieloma osobami, w bliżej niewiadomym miejscu.
Warto podkreślić, że wśród załogi jest świadomość tego, że jeżeli z powodu ogniska zakażenia np. u nas w firmie dojdzie do zatrzymania produkcji na np. 2 tygodnie, może to natychmiast doprowadzić do katastrofalnych skutków. Część przedstawicieli załogi argumentuje, że taki wyjazd urlopowy "nieodpowiedzialnego pracownika" zagraża im zdrowotnie, a także pośrednio finansowo.
Pracodawca nie może ingerować w to, jak osoba spędza urlop, nie może także po powrocie wysłać jej na kwarantannę, chyba że zwolni ją ze świadczenia pracy na ten okres, ale wypłaci całe wynagrodzenie. Nie istnieje możliwość pracy zdalnej, gdyż problem dotyczy magazynierów oraz pracowników produkcji.
Firma działa w szeroko rozumianej branży automotiv, system zmianowy został tak przeorganizowany, żeby pracownicy z różnych zmian nie mieli ze sobą kontaktu, firma inwestuje znaczne środki w płyny dezynfekcyjne itd. Wszystkie osoby zostały poproszone o zachowanie szczególnej ostrożności, unikanie kontaktów z osobami nie tylko w pracy, ale także prywatnie. Cała sieć dostaw została przeorganizowana tak, aby minimalizować możliwość zakażenia.
Czy pracodawca może cokolwiek zrobić w tym temacie, np zmusić pracownika wracającego z urlopu do przebadania się na Covid-19? Czy takie działanie ma jakikolwiek sens? Inną możliwością jest edukowanie pozostałych pracowników, że nic im nie grozi, ale czy faktycznie?
Na pytanie odpowiedział Karol Guździoł z kancelarii Grant Thornton:
Z całą pewnością nie można pracownikom zabronić wyjazdu za granicę w celach urlopowych. Nie można też bez jego zgody przebadać go na obecność koronawirusa, zmierzyć mu temperatury czy pobierać oświadczeń na temat jego stanu zdrowia. Jeśli mamy podejrzenia, widzimy zwiększone ryzyko, to można skontaktować się z inspektorem sanitarnym i poprosić o wydanie stosownych zaleceń. Procedury, edukacja, zmiana organizacji pracy - wszystko to jest dozwolone, przy czym nie można tego wymuszać na pracownikach.
Czekamy na Wasze pytania: ekg@tok.fm
O sytuacji przedsiębiorców i całej gospodarki Maciej Głogowski rozmawia z gośćmi Magazynu EKG od poniedziałku do piątku po 9:00.
-
Ksiądz, w którego mieszkaniu odbyła się orgia, zabrał głos. "To uderzenie w Kościół"
-
Poparcie PiS rośnie mimo afery wizowej. Budka tłumaczy, jak działa "szczepionka"
-
Kamienica na Mokotowie oddana w prywatne ręce. Mieszkańcy w strachu. "Nie powinniśmy być tak traktowani"
-
Katastrofa w seminariach i "ciemna noc" Kościoła. "Stworzono w nim eldorado dla przestępców"
-
Wypadek na autostradzie A1. List gończy za kierowcą BMW. Ziobro podjął też inną ważną decyzję
- Wypadek na autostradzie A1. Prokuratura opublikowała wizerunek kierowcy bmw
- Rembrandt i jego "Jeździec polski". Niderlandzka moda na "pokazywanie Polaków"
- "Czarno-brunatna" koalicja po wyborach ? "Mentzen i Bosak przebierają nogami"
- Idzie cenowy armagedon? "Po wyborach Polska zapłonie". Ekspertka wskazuje scenariusz
- Zaskakująca decyzja ws. sportowców z Rosji i Białorusi. Wystartują w 2024 roku w Paryżu