wysTARCZY zapytać: Jak uzyskać wsparcie dla organizacji pozarządowej? [PYTANIE 47]

Masz pytanie dotyczące Tarczy Antykryzysowej? wysTARCZY zapytać! Codziennie w Magazynie EKG odpowiadamy na pytania Słuchaczy. Dziś gościem audycji był mecenas Grzegorz Abram, a pytanie dotyczyło wsparcia dla organizacji pozarządowych.

Do redakcji TOK FM dotarło takie pytanie:

Mam pytanie dotyczące nowych ustaleń tzw. tarczy 4.0. Według nowych zapisów organizacje pozarządowe mogą ubiegać się o mikropożyczki na działalność statutową. Istnieje zapis o treści: "przychód podmiotu w poprzednim roku bilansowym nie może przekroczyć 100 000 zł, a wysokość pożyczki nie może przekroczyć 10 proc. przychodów podmiotu w poprzednim roku bilansowym".

Jestem prezeską stowarzyszenia, które istnieje od 2005 roku, w zeszłym roku nie odnotowaliśmy przychodu (nie prowadziliśmy działalności). Natomiast jesienią zaczęliśmy przygotowywać wnioski o dofinansowanie projektów na rok 2020, aby chwilowo wstrzymaną działalność podjąć. Jak w takim wypadku potraktować zapisy o przychodach? Czy możemy odnieść się do sprawozdania finansowego z roku 2018?

Na pytanie odpowiedział mec. Grzegorz Abram:

Ten nowy instrument, o którym mówimy, dotyczy pożyczek udzielanych z Funduszu Pracy do kwoty 5 tys. zł. By o to wsparcie wystąpić, trzeba było prowadzić działalność przed 1 kwietnia 2020 roku. Ale są też warunki dodatkowe - po pierwsze przychód w poprzednim roku finansowym nie może przekraczać 100 tys. zł, a kwota pożyczki nie może przekraczać 10 proc. przychodów w poprzednim roku bilansowym. Co do zasady rok bilansowy jest rokiem kalendarzowym - gdyby miało być inaczej, powinno to wynikać ze statutu. 

Jeśli w 2019 roku organizacja nie prowadziła działalności i nie uzyskała przychodów, bardzo trudno będzie uzyskać tę pożyczkę, bo jednym z kryteriów jest złożenie oświadczenia o przychodach i określenie tego 10-proc. pułapu. Nie było przychodów, więc nie ma jak określić tego limitu. 

Czekamy na Wasze pytania: ekg@tok.fm

O sytuacji przedsiębiorców i całej gospodarki Maciej Głogowski rozmawia z gośćmi Magazynu EKG od poniedziałku do piątku po 9:00.

SPRAWDŹ INNE PYTANIA I ODPOWIEDZI >> 

TOK FM PREMIUM