wysTARCZY zapytać: A co z pomocą dla spółki, która się przekształciła? [PYTANIE 48]

Masz pytanie dotyczące Tarczy Antykryzysowej? wysTARCZY zapytać! Codziennie w Magazynie EKG odpowiadamy na pytania Słuchaczy. Dziś gościem audycji był Dariusz Gałązka, a pytanie dotyczyło przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Do redakcji TOK FM dotarło następujące pytanie:

Moja firma stara się (jak dotąd nieskutecznie) o wsparcie w ramach środków z PFR. Niestety pojawił się problem techniczny, z którym do tej pory PFR się nie uporał. Mianowicie ze skutkiem od stycznia 2020 roku firma została przekształcona z jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. W konsekwencji, zgodnie z przepisami w takiej sytuacji sp. z o.o. otrzymuje nowy NIP. Z tego też powodu PFR w ramach weryfikacji wniosku nie widzi danych dotyczących przychodu i ilości pracowników za 2019 rok (które to dane są przypisane do mojej jednoosobowej działalności gospodarczej), a widzi jedynie dane z 2020 roku (dotyczące wyłącznie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością). Decyzja z PFR jest za każdym razem negatywna. Zgodnie z treścią przepisu art. 5842 Kodeksu spółek handlowych spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy przekształcanego. Regulamin również nie wyklucza przyznania wsparcia dla podmiotu przekształconego. Co w takiej sytuacji należy zrobić?

Odpowiedział na nie Dariusz Gałązka, partner w kancelarii Grant Thornton:

W tej sprawie złożenie odwołania do PFR w mojej ocenie powinno zakończyć się sukcesem. Uznałbym to za problem techniczny, a w świetle prawa spółce dofinansowanie przysługuje. 

Czekamy na Wasze pytania: ekg@tok.fm

O sytuacji przedsiębiorców i całej gospodarki Maciej Głogowski rozmawia z gośćmi Magazynu EKG od poniedziałku do piątku po 9:00.

SPRAWDŹ INNE PYTANIA I ODPOWIEDZI >> 

TOK FM PREMIUM