wysTARCZY zapytać: Mam etat, ale dorabiam na umowie o dzieło. Dostanę pomoc? [PYTANIE 49]

Masz pytanie dotyczące Tarczy Antykryzysowej? wysTARCZY zapytać! Codziennie w Magazynie EKG odpowiadamy na pytania Słuchaczy. Dziś gościem audycji był Paweł Żebrowski, rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a pytanie dotyczyło łączenia etatu i umowy o dzieło.

Do redakcji TOK FM dotarło poniższe pytanie:

Pracuję na etacie w jednej firmie i tych dochodów nie utraciłem. Większość moich dochodów uzyskuję z umowy o dzieło w innej firmie i tu nie mam od kwietnia żadnych dochodów w związku z ograniczeniem działalności.

Czy tarcza 4.0 przewiduje dla mnie świadczenie postojowe?

Do tej pory w związku z tym, że mam etat, nie przysługiwało mi takie świadczenie.

Na pytanie odpowiedział Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS:

W przypadku osób na umowach cywilnoprawnych tarcza nie zmieniła zapisów dotyczących tytułu do ubezpieczenia. W tym konkretnym przypadku nie można liczyć na świadczenie postojowe. Przysługuje ono, jeśli nie ma innego tytułu do ubezpieczenia społecznego. 

Nieco inaczej jest w przypadku działalności gospodarczej - ci, którzy opłacają składki na ubezpieczenie społeczne, mogą się starać o świadczenie postojowe, nawet jeśli mają gdzieś część etatu, od którego odprowadzane są składki. 

Czekamy na Wasze pytania: ekg@tok.fm

O sytuacji przedsiębiorców i całej gospodarki Maciej Głogowski rozmawia z gośćmi Magazynu EKG od poniedziałku do piątku po 9:00.

SPRAWDŹ INNE PYTANIA I ODPOWIEDZI >> 

TOK FM PREMIUM