wysTARCZY zapytać: Co z limitem pomocy? Co zrobić, jeśli go przekroczę? [PYTANIE 50]

Masz pytanie dotyczące Tarczy Antykryzysowej? wysTARCZY zapytać! Codziennie w Magazynie EKG odpowiadamy na pytania Słuchaczy. Dziś gościem audycji był Dariusz Gałązka, a pytanie dotyczyło limitu pomocy.

Do redakcji TOK FM dotarło poniższe pytanie:

Wiadomo, że dla średniego przedsiębiorstwa limit pomocy to 800 tys. euro. Czy do tej kwoty wliczamy pomoc z: Wojewódzkiego Urzędu Pracy (z FGŚP), Polskiego Funduszu Rozwoju, PARP - Program Operacyjny Inteligentny Rozwój? A jeżeli tak i spółka przekroczy ten limit, to czy możemy po prostu odesłać na konto PFR nadwyżkę?

Odpowiedział na nie Dariusz Gałązka, partner w kancelarii Grant Thornton:

W pierwszej kolejności należałoby ustalić, czy wsparcie, o którym mówimy, ma związek z epidemią Covid-19, czy też były to wcześniejsze wsparcia. Jeśli chodzi o wsparcie w ramach Covid-19, do limitu pomocy publicznej nie wchodzą środki z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Ale wsparcie z PFR czy PARP już wchodzi. Obie instytucje powinny przekazać informację o tym, jakie wsparcie zostało przekazane. Jeśli suma 800 tys. euro została przekroczona, to nadwyżkę należałoby zwrócić. Warto byłoby skomunikować się z PFR i wyjaśnić sytuację. 

Z drugiej strony wszystkie te jednostki mają obowiązek monitorowania wsparcia i zgłaszania tego do funkcjonującego systemu. W przypadku przekroczenia limitu należy wejść w kontakt z jedną z tych instytucji i ustalić sposób zwrócenia tej nadwyżki. 

Czekamy na Wasze pytania: ekg@tok.fm

O sytuacji przedsiębiorców i całej gospodarki Maciej Głogowski rozmawia z gośćmi Magazynu EKG od poniedziałku do piątku po 9:00.

SPRAWDŹ INNE PYTANIA I ODPOWIEDZI >> 

TOK FM PREMIUM