wysTARCZY zapytać: Czy jeśli spółka dostała subwencję, to wspólnik może przejść na emeryturę? [PYTANIE 51]

Masz pytanie dotyczące Tarczy Antykryzysowej? wysTARCZY zapytać! Codziennie w Magazynie EKG odpowiadamy na pytania Słuchaczy. Dziś gościem audycji był mecenas Grzegorz Abram, a pytanie dotyczyło przechodzenia na emeryturę oraz dodatkowych wspólników w spółce.

Do redakcji TOK FM dotarły poniższe pytania:

1. Czy wspólnik spółki cywilnej dwuosobowej może przejść na emeryturę, jeśli dostał subwencję i prowadzić dalej działalność?

2 Czy po otrzymaniu subwencji można dopisać do spółki cywilnej dodatkowego wspólnika?

Odpowiedział mec. Grzegorz Abram:

1. Spółka cywilna nie jest odrębną osobą prawną, natomiast przedsiębiorcami są jej wspólnicy. Jednak przy składaniu wniosku wskazywany był NIP spółki, a nie jej wspólników. Dlatego też brane były pod uwagę informacje nie o spadku dochodów poszczególnych przedsiębiorców, a spółki cywilnej jako podmiotu posiadającego własny NIP. 

Ważne jest również, że przekazana kwota może zostać umorzona, o ile mikroprzedsiębiorca czy przedsiębiorca będzie prowadził działalność przez kolejne 12 miesięcy i utrzyma stan zatrudnienia. 

Po przejściu na emeryturę przedsiębiorca nadal może prowadzić działalność gospodarczą, dlatego jego przejście na emeryturę w tym przypadku nie stanowi problemu.

2. Można. Zmiana umowy spółki już po uzyskaniu subwencji jest możliwa. 

Czekamy na Wasze pytania: ekg@tok.fm

O sytuacji przedsiębiorców i całej gospodarki Maciej Głogowski rozmawia z gośćmi Magazynu EKG od poniedziałku do piątku po 9:00.

SPRAWDŹ INNE PYTANIA I ODPOWIEDZI >> 

TOK FM PREMIUM