Prezydent podpisał bon turystyczny. Kto i gdzie będzie mógł wykorzystać 500 zł na wakacje?

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o Polskim Bonie Turystycznym. Oznacza to 500 zł dofinansowania do wypoczynku w Polsce - ale nie dla każdego. Jakie są zasady ubiegania się o bon i jak można go wykorzystać?
Zobacz wideo

Ile wart jest bon turystyczny?

Zgodnie z ustawą jeden bon w kwocie 500 zł przysługiwać będzie na każde dziecko. Z kolei na każde dziecko niepełnosprawne przysługiwać będzie jedno świadczenie w formie bonu w wysokości 500 zł oraz jedno dodatkowe świadczenie w formie bonu w wysokości 500 zł.

Na co będzie można wydać bon turystyczny?

Na co będzie można go wykorzystać? Za pomocą bonu płacić będzie można za pobyt dziecka w hotelu czy na imprezie turystycznej, np. na kolonii wakacyjnej lub obozie. Ważne, by organizowała ją polska firma, a dziecko wypoczywało w Polsce. Jednak by skorzystać z bonu przy płaceniu za określone usługi, trzeba się będzie najpierw upewnić, że organizator czy właściciel hotelu wpisał się na specjalną listę w Polskiej Organizacji Turystycznej. Lista ma być dostępna na jej stronie internetowej. 

Jak dostać bon turystyczny?

Osoby uprawnione bon dostaną w formie elektronicznej po zarejestrowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Za rozliczenia z organizatorem wypoczynku czy właścicielem hotelu odpowiadał będzie właśnie ZUS

Czy od bonu turystycznego zapłacisz podatek?

Nie, z ustawy wynika, że wartość bonu nie będzie obłożona podatkiem od osób fizycznych. Nie będzie również podlegała egzekucji (czyli nie będzie go mógł zająć komornik), nie będzie też zawyżała wysokości dochodów, od których wyliczane są różne świadczenia, np. zasiłki. 

Czy można wymienić bon turystyczny na gotówkę?

Nie, nie ma możliwości wymiany bonu turystycznego na pieniądze. 

Do kiedy można wykorzystać bon turystyczny?

Ważność bonu wygaśnie 31 marca 2022 r. Do tego dnia można płacić za wypoczynek dziecka lub jego pobyt w hotelu na terenie Polski. Bon można będzie wykorzystać także w przypadku płacenia za wyjazd zaplanowany już po dacie 31 marca 2022 r. - pod warunkiem, że sama płatność uiszczona zostanie przed tym dniem. 

TOK FM PREMIUM