Recesja w Polsce. Dane GUS: PKB w II kwartale niższe o 8,2 proc.

"Produkt Krajowy Brutto w II kwartale 2020 roku spadł o 8,2 proc. rdr wobec wzrostu na poziomie 2,0 proc. rdr w I kw. 2020 r." - wynika z najnowszych danych GUS.
Zobacz wideo

Główny Urząd Statystyczny opublikował też dane dotyczące inflacji w Polsce. Z komunikatu wynika, że w lipcu inflacja liczona rok do roku wyniosła 3,0 proc.

Opublikowane w lipcu prognozy Komisji Europejskiej zakładają, że w 2020 roku polska gospodarka skurczy się o 4,6 procent. Recesja w Polsce ma być najpłytsza w całej Unii Europejskiej. Bo z powodu koronawirusa problemami boryka się cała gospodarka światowa. W Europie np. PKB Wielkiej Brytanii stopniał o 20 procent, w Hiszpanii o 18 proc.

Powodów do optymizmu jest jak na lekarstwo: w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, liczba rejestracji nowych firm spadła o ponad 30 proc., z kolei liczba upadłości wzrosła o 1/5.

Choć statystycznie wciąż przeciętny Polak zarabia więcej niż rok temu, to jednak mniej - średnio o blisko 6 proc. - niż jeszcze na początku roku.

O spadek PKB pytał w specjalnym wydaniu magazynu EKG Maciej Głogowski głównego ekonomistę banku Credit Agricole Jakuba Borowskiego. - To jest wynik zbliżony do konsensusu rynkowego, troszkę lepszy może nawet niż nasza prognoza. Więc w tym sensie jest to wynik bez wątpienia lepszy, natomiast on nie zmienia generalnego obrazu sytuacji gospodarczej w II kwartale, który był dramatyczny - mówił ekspert, przypominając, że doświadczyliśmy wówczas "gigantycznego spadku" aktywności gospodarczej, związanego z pandemią koronawirusa.

- To, co trzeba podkreślić bardzo mocno, to to, że jest to wstępny szacunek. Nie znamy struktury wzrostu gospodarczego II kwartale. Nie wiemy, jakie były inwestycyjnej, jak silnie spadła konsumpcja, jak silnie spadły inwestycje, jak zachowywał się eksport i import - wymieniał, podkreślając, że są to wszystko ważne informacje dla oceny perspektyw sytuacji gospodarczej w najbliższych kwartałach. 

Program specjalny w TOK FM

Zapraszamy na specjalne - przedłużone wydanie Magazynu EKG: O 10:00 Maciej Głogowski będzie rozmawiać z dr. Jakubem Borowskim ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, głównym ekonomistą banku Credit Agricole. O 10:20 na antenie gościć będzie dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Wydziału Nauk Ekonomicznych UW oraz Adam Jasser, były minister w kancelarii premiera Donalda Tuska, były prezes UOKiK. O 10:40 odbędzie się rozmowa z  Henryką Bochniarz - wiceprezydent BusinessEurope, przewodniczącą Rady Głównej Konfederacji Lewiatan. O 10:50 gościć będziemy natomiast Ignacego Morawskiego, dyrektora portalu SpotData.

DOSTĘP PREMIUM