Podatek cukrowy z podpisem prezydenta Dudy. Co zdrożeje i o ile?

Nie będzie weta w sprawie podatku cukrowego - prezydent Andrzej Duda podpisał wprowadzającą go ustawę wbrew protestom przedsiębiorców. A to oznacza podwyżki.
Zobacz wideo

Branża spożywcza apelowała do prezydenta, by zawetował ustawę lub skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego i przypominała, że w kampanii prezydenckiej Andrzej Duda obiecywał, że będzie blokował wprowadzanie nowych podatków. Mimo to prezydent w czwartek podpisał ustawę. 

Jak donosi reporter TOK FM Tomasz Fenske, nowy podatek cukrowy wprowadza kilka opłat. Po pierwsze, stałą, czyli 50 groszy za litr napoju z dodatkiem cukru lub słodzika i 10 groszy za litr płynu z dodatkiem kofeiny lub tauryny - obie te substancje można znaleźć w napojach energetycznych. Po drugie - opłatę zmienną, wynoszącą 5 groszy za każdy gram cukru powyżej 5 gramów na 100 mililitrów. Dla porównania - w popularnych napojach o smaku na przykład coli mamy około 10 gramów cukru na sto mililitrów.

Równolegle wejdzie w życie opłata za alkohol w butelce poniżej 0,3 litra, w praktyce podbijający ceny popularnych małpek. Wyniesie ona 25 złotych od litra stuprocentowego alkoholu, co w praktyce przełoży się na wzrost ceny setki wódki o około złotówkę, a wódki - nazwijmy ją - kolorowej, 30-procentowej - o mniej więcej 75 groszy.

Będą kary

W przypadku niedokonania rzeczonych opłat w terminie naczelnik urzędu skarbowego będzie zobowiązany ustalić, w drodze decyzji, dodatkową opłatę (opłatę sankcyjną). Opłata cukrowa oraz sankcja finansowa za jej nieuiszczenie w terminie będą stanowić przychód NFZ (w 96,5 proc.) oraz dochód budżetu państwa (w 3,5 proc.). Z kolei wpływy z opłaty dotyczącej napojów alkoholowych w opakowaniach jednostkowych o ilości nominalnej napoju nieprzekraczającej 300 ml oraz sankcji finansowych za jej nieuiszczenie w terminie będą stanowić w 50 proc. dochód gmin, na terenie których jest prowadzona sprzedaż napojów alkoholowych, a 50 proc. przychód Narodowego Funduszu Zdrowia.

Większość przepisów wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2021 r.

TOK FM PREMIUM