Wiceprezes PiS Adam Lipiński zostanie członkiem zarządu Narodowego Banku Polskiego

Wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości i wieloletni bliski współpracownik Jarosława Kaczyńskiego Adam Lipiński zostanie członkiem zarządu Narodowego Banku Polskiego. - Jest odpowiedzialny i uczciwy. Takich ludzi potrzeba na wysokich stanowiskach - komentował w Sejmie Marek Suski.
Zobacz wideo

Według informacji przekazanych przez kancelarię prezydenta - nominacja została już podpisana przez Andrzeja Dudę. 

- W sumie prezes jest ekonomistą, tyle że przez całe lata był jednym z najbliższych współpracowników prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego, więc teraz to przejście do zarządu NBP jest jakby opuszczeniem posterunku przy Nowogrodzkiej, więc jest to ciekawa informacja - komentował w Raporcie gospodarczym TOK FM Maciej Głogowski

Doniesienia o przejściu Lipińskiego do zarządu NBP komentował w Sejmie poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Suski, który przyznał, że nie widzi w tym nic nadzwyczajnego. - Znam pana Adam Lipińskiego od przeszło 30 lat i jest to jeden z najszlachetniejszych ludzi, jakich znam - przekonywał. - Jest wykształcony, ma ogromne doświadczenie. Jest odpowiedzialny i uczciwy. Takich ludzi potrzeba na wysokich stanowiskach - dodał. 

Adam Lipiński. Kim jest nowy członek zarządu NBP?

Adam Lipiński jest jednym z najbliższych współpracowników Jarosława Kaczyńskiego już od czasów Porozumienia Centrum (którego od 1999 roku był prezesem). To jeden z twórców Prawa i Sprawiedliwości, który od początku nieprzerwanie pełni funkcję wiceprezesa tej partii.

W pierwszym rządzie Jarosława Kaczyńskiego w 2006 roku był szefem gabinetu politycznego. Głośnym echem odbiły się nagrania wyemitowane w programie "Teraz my!" na antenie TVN, na którym Lipiński negocjował z ówczesną posłanką Samoobrony Renatą Beger przejście do klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości. W zamian za to Beger chciała m.in. objąć stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa.

W listopadzie 2015 roku Lipiński objął ponownie funkcję sekretarza stanu w kancelarii premiera. W październiku 2016 został powołany na pełnomocnika rządu ds. społeczeństwa obywatelskiego i jednocześnie pełnomocnika rządu ds. równego traktowania. Funkcję tę pełnił do marca 2020 roku, kiedy to zastąpiła go Anna Schmidt-Rodziewicz.

Informację o przejściu Lipińskiego do zarządu NBP jako pierwsze podało Radio RMF FM. Lipiński będzie musiał pożegnać się z funkcją wiceprezesa PiS oraz z mandatem posła. W zamian, jak podaje RMF, czeka go jednak m.in. pensja około 50 tysięcy złotych miesięcznie.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM